Google Hesap Kurtarma Geri Alma Kesin Yöntem

Google Hesap Kurtarma Geri Alma Kesin Yöntem


Google hesap kurtarmak, hesabınızı geri almak için yapmanız gereken adımları anlatmaya çalışacağız. Google hesabınızın şifresini mi unuttunuz ? Hesabınıza ait hiçbir bilgiyi hatırlamıyor musunuz ? Google, hesap kurtarma konusunda birçok farklı alternatif sunuyor fakat hesabınızla alakalı ne kadar çok bilgiye sahipseniz, hesabınızı geri alma ihtimaliniz o kadar yükseliyor. Hesabınızı daha önce giriş yapmış olduğunuz bir bilgisayardan bu adımları takip etmek, hesabınızı kurtarma ihtimalini daha da yükseltmektedir.

Google hesabı ile senkronize çalışan; Google+, Blogger, Youtube, Gmail, Drive, Adsense, Chrome, Android işletim sistemi vb. gibi servisleri düşündüğümüz zaman, Eğer bu servisleri aktif olarak kullanıyorsanız hesabınız oldukça önemli bir hale geliyor. Daha önceki yazılarımızda güvenli şifre oluşturma ve hesap güvenliğini koruma konusunda oldukça detaylı bilgiler sunmuştuk fakat kullanıcılar hesabını kaybetmeden bunun öneminin farkına varamıyor malesef.

Peki hesabımızı almak neden bu kadar zor ? Bu hesap benim zaten ! dediğiniz duyar gibiyim. Burada sistemle bir empati kurmak gerekiyor. Hesabınızı çalmak isteyen bir kişi ile sizin aranızda bir fark olmalı. Hesap güvenliğini korumak için oluşturulan bir algoritma var ve buna göre öncelik sadece hesabın sahibi olan kişiyle iletişime geçmektir. Google hesap şifrenizi sizinle paylaşmayı sizden çok istiyor unutmayın. Ama her zaman güvenlik birinci planda geliyor. Durum böyle olunca “Hiçbir bilgimi hatırlamıyorum” diyen bir kullanıcının, hesabı çalmak isteyen kişiden hiçbir farkı kalmıyor malesef.

Burada kullanıcıdan istenen çok temel bilgiler değil zaten. Örneğin; hesabınızn ne zaman açıldığını, daha önce kullanmış olduğunuz şifrelerden biri, telefon numaranız, ikinci e-postanız gibi bilgiler , kullanıcının sorumluluğunda olan ve bilinmesi gereken bilgilerdendir.www.ozengen.com

Şimdi konuyu daha fazla uzatmadan hesap kurtarma adımlarımıza geçelim. Yöntemleri denedikten sonra başarısız olan kullanıcılar, detaylı bilgi için [email protected] adresini kullanabilir.

#Hesap kurtarma formuna giriş yapıyoruz.

Hesap kurtarma ekranında kurtarmak istediğiniz veya şifresini unuttuğunuz mail adresinizi yazınız. Hesabınızı tanımlayamıyorsanız “Hesabımı bul” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Hesabın size ait olduğunu ispat etmeniz için ilk istenen bilgi; “Hatırladığınız son şifre’dir“. Şifre, son kullandığınız şifre olmayabilir fakat hesabınızda daha önce kullanmış olduğunuz herhangi bir şifreyi yazmanız çok önemlidir. Bu aşama, hesabı kurtarmanız için en önemli aşamadır.

Hatırladığımız son şifreyi yazarak devam ediyoruz.

Bu Google hesabını ne zaman oluşturdunuz ? 2. aşamada bu bilgiyi girmeniz gerekmektedir. Bu bilgiyi her kullanıcı hatırlayamayabilir fakat tahmini yakın bir tarih vermeniz gerekmektedir.

Tarih ekranında doğru bilgiyi vermeniz halinde ( önceki şifrenizi girdiyseniz ) şifre değiştirme ekranına yönlendirilerek , hesabınızı geri alabilirsiniz. Dilerseniz “Farklı bir soru deneyin” seçeneğine tıklayarak farklı bir soru alabilirsiniz.

Yukardaki 2 bilgiyi doğru girmeniz halinde , hesap için yeni şifre ekranına yönlendirilerek hesabınızı geri alabilirsiniz.

Bilgileri yanlış verdiyseniz, sistem bunu bir manüpülasyon olarak algılayacaktır. “Google, oturum açmaya çalışan kişinin siz olduğunuzu doğrulayamadığından bu hesapta şu anda oturum açamazsınız” uyarısı ile karşılaşacaksınız. Dolayısıyla hesabınızı geri alamazsınız.

Kurtarma e-Postası veya telefon numarası ekli olan kullanıcılar, telefonuna veya mailine kurtarma maili alarak hesabını kolayca kurtarabilir.

Gönderilen doğrulama kodunu ekrana girerek şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Hesap güvenliğiniz için kurtarma seçeneklerinizi sürekli kontrol edin ve güçlü bir şifre oluşturun. Güçlü şifre oluşturmak için aşağıdaki maddelere dikkat edin.

  • Benzersiz şifreler belirleyin
  • Şifrelerinizde harf,rakam kombinasyonlarını kullanarak simgeler ile şifrenizi destekleyin.
  • Kişisel bilgilerinizde bulunan kelimeleri şifre olarak kullanmayın.
  • Şifrelerinizi sakladığınız alanlara dikkat edin. Güvenliğinden emin olmadığınız bilgisayarda şifrelerinizi kullanmayın.

Google hesap kurtarma formlarında yeniliklere gittikçe bu yazı güncellenecektir. Tüm servislerde hesap güvenliğiniz ve kurtarma yöntemleri için sitemizi kullanabilirsiniz. Sorularınızı yorumlarınızla bizlere iletebilirsiniz.

Google Advanced Troubleshooter – Serkan Çataltaş

Yorum Yap
0 Yorum yapan