Google “Hesabınıza Bağlanmış Uygulamaları” Yönetin

Google “Hesabınıza Bağlanmış Uygulamaları” Yönetin


Google hesabınıza bağlı uygulama ve sitelere verdiğiniz izinleri düzenlemek , hesap güvenliğinizi sağlamak için oldukça önemlidir. Android telefonunuzda herhangi bir uygulamayı yüklediğiniz zaman veya bir siteye girdiğiniz zaman hesabınıza erişmek için bazı güvenlik izinleri isteyebilir. Peki bu izinleri verirken, bu sistemlere ne kadar güveniyorsunuz ? Güvenilir kaynaklara izin verirken sorun olmayabilir fakat özellikle yayıncısını bilmediğiniz izinlerde hesap güvenliğinizi riske atıyor olabilirsiniz. Hesabınızda sizden habersiz etkinlikler oluyorsa izinleri kontrol etmenizde fayda vardır.

Ayarlar sayfasına ulaşmak için; https://myaccount.google.com/security sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Sayfayı incelediğimiz zaman tüm izinli uygulama listesini görebilirsiniz. Bu izinlere tıklayarak da , uygulamanın hesabınızda erişebileceği ayarları görebilirsiniz. Örneğin ; Chrome tarayıcıda “Google Chrome şunlara erişebilir: Tam hesap erişimi” uyarısını görebilirsiniz.

Kontroller için güvenlik sayfasına giriş yaptıktan sonra “Bağlı uygulamalar ve siteler” seçeneğinde “Uygulamaları yönet” seçeneğine tıklıyoruz.

Hesabınıza bağlanmış uygulamalar sayfasında , hesabınızda yetki verdiğiniz tüm uygulamalar listelenecektir. Özellikle kullanmadığınız ve size yabancı gelen tüm uygulamaları kaldırmanızı öneririz.

Ayrıca “Şunlara erişebilir“ alanında uygulamanın nelere yetkisi olduğunu ve “yetkilendire tarihi“ kısmında ne zaman yetki verdiğinizi görebilirsiniz.

Uygulama izinlerini kaldırmak için; “Kaldır” seçeneğine tıklıyoruz.

Tüm listeyi kontrol ettikten sonra hesabınızı güvene almış olacaksınız. İzinlerin 3 farklı şekli vardır. Tam hesap erişimi, Temel profil bilgilerinizi görüntüleme, Okuma ve yazma erişimi gibi yetkilendirmeler vardır. Kötü amaçlı bir uygulma sizin adınıza profilinizde paylaşımlar yapabilir. Örneğin, arkadaşlarınızla birlikte buluşma ve planlamanıza yardımcı olacak bir uygulama indirmiş olabilirsiniz. Bu uygulama, buluşabileceğiniz arkadaşları ve uygun saatleri önermek için Google Takviminize ve Kişilerinize erişmek istemiş olabilir. Whatsapp gibi uygulamalar kişi listenize erişebilmektedir. Konu hakkında sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan