Google Haritalar Mesafe Ölçme Nasıl Kullanılır

Google Haritalar Mesafe Ölçme Nasıl Kullanılır


Google haritalar ile mesafe ölçümü yapabilir, noktalar arasındaki mesafeleri rahatlıkla ölçebilirsiniz. Uzun süreli yolculuklar yapacaksanız ve bu noktalar arasındaki km bilgilerini öğrenmek istiyorsanız oldukça faydalı bir özellik. Mesafe ölçme özelliğini bilgisayarlarınızda ve android telefonlarınızda kullanabilirsiniz. iPhone telefonlarda şimdilik bu özelliği kullanamazsınız.

Bilgisayarda nasıl kullanılır ?

Haritalar’ı Basit modda kullanıyorsanız alt kısımda bir şimşek işareti görürsünüz ve noktalar arasındaki mesafeyi ölçemezsiniz.

Başlangıç noktanızı sağ tıklayın. Mesafeyi ölç‘ü seçin.

Ölçmek üzere bir yol oluşturmak için haritada herhangi bir yeri tıklayın. Bir nokta daha eklemek için haritada herhangi bir yeri tıklayın.

İsteğe bağlı: Bir nokta veya yolu sürükleyerek taşıyabilir veya bir noktayı tıklayarak kaldırabilirsiniz.Alt kısımda, toplam mesafeyi mil (mi) ve kilometre (km) olarak görürsünüz.İşlemi tamamladığınızda: Alttaki kartta Tamam simgesini tıklayın. Mesafe bilgilerini silmek için sağ tıklayıp “Mesafe sıfırla” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Android telefonlarda nasıl kullanılır ?

  1. Google Haritalar uygulamasını açın.
  2. Haritada herhangi bir yere dokunup basılı tutun. Kırmızı bir raptiye görürsünüz.
  3. Alt kısımda, ilgili yerin adına dokunun.
  4. Yerin sayfasında, sayfayı aşağı kaydırın ve Mesafeyi ölç‘ü seçin.
  5. Siyah daire veya + işaretini, eklemek istediğiniz sonraki noktaya getirmek için haritayı hareket ettirin.
  6. Sağ altta Ekle simgesine dokunun.
  7. Bitene kadar noktaları ekleyin.

Mesafe bilgileri her zaman tam olarak doğru bilgiyi vermeyebilir. Noktalar arasınad seyehat ederken doğru yol bilgisini işaretlemediğimiz için normalden biraz daha düşük km bilgisi çıkabilir.Buna dikkat etmenizde fayda var. Birden fazla nokta mesafesi ölçümünde çizgileri eğimli olarak seçerek tam doğru bilgiyi almaya çalışabilirsiniz. Google haritalar hakkında tüm bilgiler için sitemizi kullanabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan