Google Duo Görüntülü Görüşme Kurulum ve Kullanımı

Google Duo Görüntülü Görüşme Kurulum ve Kullanımı


Google Duo , sade ve eğlenceli bir görüntülü görüşme uygulamasıdır. Google Duo kullanımını resimli olarak anlatacağız. Google I/O 2016 geliştirici konferasında tanıttığı uygulamayı Türkiye için yayınladı. Platformlar arası ( ios, android ) görüntülü görüşme desteği sunması ve oldukça kullanışlı bir arayüze sahip olması, rakiplerine ciddi fark atıyor. Apple’ın Facetime’ı , Microsoft’un Skype’ı yazılımına rakip olarak çıkan bu uygulama daha şimdiden kullanıcılar tarafından büyük ilgi gördü.

Herhangi bir hesap gerektirmeden SMS doğrulaması ile hesabınızı açarak Google Duo’yu kullanmaya başlayabilirsiniz. Uygulamayı kurduktan sonra sms doğrulamasını yapıp, kamera, mikrofon ve rehber erişim izinlerini vermeniz gerekiyor. Özellikle telefon kullanımı konusunda acemi olan kullanıcılar için büyük bir kullanım kolaylığı sağlaması en çok beğenilen özelliklerinden.

Uzakta bulunan ve telefon kullanımı konusunda çok iyi olmayan bir yakınınıza uygulamayı tarif etmeniz ve bu kullanıcıların arama yapması oldukça kolay. Google Duo “Tık Tık” özelliği ile arayan kişiyi daha aramayı kabul etmeden görebilir ve buna göre aramaya cevap verebilirsiniz. Bu özellik kapatılıp açılabiliyor fakat oldukça özgün ve fark yaratan bir durum tabiki. Uygulamanın başlıca özellikleri;

  • Sade arayüzü sayesinde tek tuşla istediğiniz kişiyi arayabilirsiniz.
  • Tık Tık Duo’nun canlı önizleme özelliği sayesinde, daha aramaya cevap vermeden arayanı görün.
  • Yüksek kalite ile Hem kablosuz hem de mobil ağlarda daha hızlı ve daha güvenilir görüntülü görüşme yapın.
  • Android veya iOS kullanan tüm arkadaşlarınızla görüntülü görüşme yapın.

Google duo kurulum ve kullanımı resimli anlatım

Uygulamayı marketten indirerek telefonumuza kuruyoruz. Google Play ve Apple Store marketten uygulamayı ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Kurulum tamamlandıktan sonra “Gizlilik politikası” ve “Hizmet şartlarını” kabul etmeniz gerekiyor. “Kabul ediyorum” seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz. Açılan ekranda telefon numaramızı girmemiz gerekecek. Bu alana telefon numaramızı girip sms doğrulama işlemini tamamlıyoruz.

Google duo kurulumu tamamlandıktan sonra tek bir menü göreceksiniz. “Görüntülü görüşme” seçeneğine tıkladıktan sonra rehberinizin en üst ekranında uygulamanın kurulu olduğu kişileri göreceksiniz.

Bu kişilerden görüşmek istediğiniz kişiye dokunarak aramayı başlatabilirsiniz.

Arama yaparken “Videonuz görünür durumda” uyarısını göreceksiniz. Yazının başında belirttiğimiz gibi aram yaparken karşı taraf sizin görüntünüzü görüyor olacak. Dilerseniz ayarlar’a giriş yaparak bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

Arama ekranında sadece “Ön – arka kamera” ve “Mikrofon kapatma – açma” simgelerini göreceksiniz. Uygulamada bunun haricinde bir fonksiyon yoktur. Bu seçenekleri kullanarak gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Görüldüğü üzere Google Duo tam da amacına uygun hazırlanmış bir uygulama. Gereksiz özellikler ve geliştirmelerden uzak sadece sizlere uzakları yakınlaştırmayı hedefleyen oldukça başarılı bir uygulma. Zamanla kullanıcılar tarafından ilgilin oldukça artacağını ve görüntülü görüşme konusunda en çok kullanılan uygulamalardan biri olacağını düşünüyoruz. Daha şimdiden kullanıcılar sesli görüşme taleplerini iletmeye başladı bile. Google duo hakkında tüm sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. iyi eğlenceler !

Yorum Yap
0 Yorum yapan