Google Drive Nasıl Kullanılır

Google Drive Nasıl Kullanılır


Google Drive, Google tarafından sunulan bir bulut depolama servisidir. Google drive ile verilerinizi bulut teknolojisi ile güvenle saklayabiliriniz.  Son günvellemeler ve yeniliklerden sonra veri depolamadan çok online bir ofis sistemine dönüşen Google Drive ile, dosyalarınıza online olarak erişmek, dosya düzenlemek , ofis işlemlerini tamamlamak gibi sayısız işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kullanım kolaylığı sayesinde hiçbir uygulamada bulamayacağınız bir pratik kullanım sunuyor.

Google’ın online depolama servisi ile bütün kullanıcılara 15GB ‘lık bir ücretsiz alan sunuyor. Bilgisayar , tablet veya akıllı telefonunuzda bulunan belgeler , resimler veya videolarınızı Google drive aracılığıyla kolaylıkla yedekleyebilir ve istediğiniz cihazdan bu belgelere ulaşabilirsiniz.

Google Drive Nasıl Kullanılır ?

Google Drive’a https://drive.google.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Akıllı telefon veya tabletleriniz için uygulamayı sisteminize indirip yükleyebilirsiniz.

Yükleme işlemlerini tamamladıktan sonra uygulamada bulunan “Yükle” menüsünü kullanarak dilediğiniz dosyaları yükleyebilirsiniz.

Google Drive aracılığıyla Tablo veya formlar oluşturabilir , sunular hazırlayabilirsiniz. Tam bir ofis ortamı sunan bu uygulama ile çevrimdışı veya çevrimiçi olarak dosyalarınızı hazırlayabilir ve dilediğiniz zaman bu dosyaları ilgili alanınızda saklayabilirsiniz.

Google Drive’ın başlıca özellikleri:

  • Tüm çalışmalarınızın Google Drive’da olması size güven vermiyor, dosyalarınızı bilgisayarınızda da yedeklemek istiyorsanız, tüm Microsoft Office dosyalarınızı Google Docs, Google Sheets ya da Google Slides şeklinde oluşturup Office dosyası olarak bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.
  • Google Slide kullanarak fotoğraflarınızın parlaklığını, kontrastını, şeklini ayarlayabiliyorsunuz. Hatta fotoğraflarınızı hali hazırda bulunan filtreler sayesinde çekici bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken; fotoğrafın üstüne tıklayın, araç çubuğu veya biçim menüsünden “görüntü seçeneklerine” girin ve fotoğrafın parlaklık, kontrast ayarlarını yapıp, filtreler ekleyebilirsiniz.
  • Tez, makale gibi bir çalışma yapıyorsanız kaynakça oluşturmanız gerekiyor. Çok sıkıcı bir iş gibi görünse de, Google Chrome ve Google Docs işbirliği ve EasyBib Bibliography Creator eklentisi sayesinde bu dertten kurtulabilirsiniz.
  • İnternet erişiminiz kesilse bile durumdan etkilenmemeniz mümkün. Ayarlar > Çevrimdışı kullanım > Senkronize et seçeneğini kullanarak, Google Drive’ın 5 GB’lık offline belleğini kullanabilirsiniz. Ancak hatırlatalım, bu özelliği sadece Chrome tarayıcıda kullanabilirsiniz.
  • Şirket buluşmaları, organizasyonlar, geziler için kayıt formları oluşturup, kayıtları daha kolay takip edebilirsiniz. Bunların dışında çeşitli anketler ve test soruları da oluşturabilirsiniz

Servisin başlıca özellikleri bu şekildedir. Farklı cihazlarda çalışmak zorunda olan kullanıcılar için bu bilgileri bir araya getirmek oldukça zor bir işlemdir. Google drive sayesinde bu işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Uygulamayı şiddetle tavsiye ediyoruz. Yazılımın Windows ve Macintosh sürümlerine drive.google.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan