Google CardBoard ile Sanal Gerçeklik !

Google CardBoard ile Sanal Gerçeklik !


Sanal Gerçeklik, bilgisayar tarafından simülasyon ortamlarına verilen isimdir. Görsel ortamın yanı sıra, ses , hareketler gibi duyularla’da desteklenmektedir. Birçok şirketler sanal gerçeklik üzerine çalışmalar yapıyor. Bu konuda en önemli çalışmayı Oculus‘u satın alan Facebook duyurmuştu. Özellikle Facebook ve Samsung tarafından üretilen gözlükler kullanıcılardan büyük ilgi gördü fakat bu ürünlerin fiyatı oldukça yüksek.  İşte tam bu noktada Google Cardboard duyuruldu. Google milyonlarca dolar harcanan sektöre farklı bir bakış açısı getirerek 1 karton ve 2 mercek ile bu teknolojiyi herkesin yapabileceğini bizlere gösterdi. Orantısız bir zeka örneği göstererek rakiplerine büyük bir çalım attı.

Android telefonlarınıza CardBoard uygulamasını yükleyerek 1 dolarlık bir ürün ile başarılı bir sanal gerçeklik tecrübesi yaşayabilirsiniz. Geçtiğimiz aylarda 360 derece video özelliğini yayınlayan Youtube aracılığıyla özel bir sanal gerçeklik platformu oluşturdu. Android telefona ve Google Cardboard görüntüleyicisine sahip olanlar, Google Cardboard aracılığıyla 360 derece video keyfi yaşayabiliyor.

Cardboard’ı kullanabilmeniz için sertifikalı bir gözlük sahibi olmanız gerekiyor. Gözlüğü yapılandırmak için ürünün yanında gelen barkodu okutmanız yeterlidir. KNOX V2 ,G2 , UC 2.0, P2 gibi birçok farklı versiyondan dilediğinizi kullanabilirsiniz. Son üretilen V2 versiyonu tasarımı oldukça güzel ve 6 inç ekranlı telefonlarınız ile kullanabilirsiniz.

Uygulamada “Cardboard Demoları” ve “360 Video kanalı” olarak 2 menü bulunmakta. Demo versiyon ile aşağıdaki özellikleri kullanabilirsiniz. Google Street view ile dünyanın heryerinde şehir gezintisine çıkabilirsiniz.

Earth Google Earth’te hayal gücünüzün sizi götürdüğü yerlere uçun.
Tour Guide Yerel bir rehberle Versay Sarayı’nı ziyaret edin.
My Videos Videolarınızı devasa bir ekranda izleyin.
Exhibit Kültürel eserleri her açıdan inceleyin.
Photo Sphere Çektiğiniz fotoğraf kürelerine bakın

Ayrıca Cardboard Google Play sayfası aracılığıyla birçok oyun ve uygulamaya ulaşabilirsiniz.

Ürün Google sayfası: https://developers.google.com/cardboard/

Cardboard Android Uygulaması: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.samples.apps.cardboarddemo

Google Cardboard satış amacıyla geliştirilen bir ürün değil. Google’ı rakiplerinden ayıran en önemli yanı, kullanıcıların kendilerinin bile yapabileceği bir ürün çıkarması. Play Store‘da Cardboard için birçok uygulama bulunmakta. Ürünün yapılmasını kolaylaştırmak amacıyla birçok pdf dosyalarını’da yayınlamış durumdalar. Dosyalara erişmek için tıklayın. Kendiniz yapmak yerine satın almak istiyorsanız n11 , gittigidiyor gibi sitelerde yaklaşık 25 TL gibi bir fiyata sahip olabilirsiniz.

Ürünü temin etme konusunda sorun yaşayan arkadaşlar Facebook sayfamızdan iletişime geçerse yardımcı olabiliriz. Eski ve yeni versiyonları dahil olmak üzere birçok ürünü Sayfamızdan talep edebilirsiniz. Google Cardboard hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan