Google Aramalarında Üst Sıralara Çıkma ipuçları

Google Aramalarında Üst Sıralara Çıkma ipuçları


Sevgili ozengen.com takipçileri. Bütün webmaster’ların en büyük amacı Google aramalarında yüksek sıralarda olmaktır. Bunu için her türlü yolları deneyen kullanıcılar için faydalı birkaç bilgi paylaşmaya çalışacağız. Google yaptığı duyurularda yıllardır doğallığı ön plana çıkarmaya çalışıyor fakat arama sonuçlarını kirletmeye çalışan ve kısa vadede başarı elde etmeye çalışan kişiler sürekli arama sonuçlarını manipüle etmeye çalışmaktadır.

Zaman içinde bu denemeler kesinlikle başarısızla sonuçlanmaktadır. Kısaca yapmanız gereken Seo uyumlu bir kodlama ve tesarımın yanında kullanıcılara fayda sağlayan bir sayfa oluşturmaktır.

Aşağıdaki maddeler Google Arama kalitesi uzmanı Murat Yatağan tarafından sunulmuştur. Aramada daha kaliteli sonuçlar elde etmek için aşağıdaki maddeleri kesinlikle uygulamanız gerekmektedir.

1. Web Yöneticisi Araçları’na kaydolun: google.com.tr/webmasters/tools/. Google Web Yöneticisi Araçları, size sayfalarınızın Google’daki görünürlüğüyle ilgili ayrıntılı raporlar sağlayan ücretsiz bir araç setidir. Başlamak için sitenizi eklemeniz ve doğrulamanız yeterlidir; bilgileri hemen görmeye başlarsınız. Web yöneticileri için diğer yararlı kaynakları, Google Web Yöneticisi Merkezi’nde bulabilirsiniz: google.com.tr/webmasters.

2. Kendinizi, sitenizi ziyaret eden kişiler yerine koyun. Sayfanızın, gerçekten arayacakları terimleri içerdiğinden emin olun (doğal anlatım içinde yer almalı; yalnızca madde madde listelenmiş veya ayrıca sıralanan bir anahtar kelime listesi olarak değil).

3. Arama sonuçlarında doğrudan görülebildiklerinden, her sayfa için uygun başlık kullanın. Ayrıca, başlıklarınızı (<h1>, <h2> vb.) ilgi çekici ve yararlı bir şekilde hazırlayın.

4. Açıklayıcı meta etiketleri iyi kullanın. Daha kaliteli açıklamalar, Google’ın arama sonuçlarında snippet (arama sonuçlarında sıklıkla gösterdiğimiz sayfa alıntıları) olarak görüntülenebilir ve arama trafiğinizin kalitesi ile miktarını iyileştirmek için oldukça yardımcı olabilir.

5. URL’lerinizi basitleştirerek ve kullanıcılar için daha çekici hale getirerek, kullanıcıların sayfalarınızın neyle ilgili olduklarını anlamalarına yardımcı olun: example.com/asdasd/rewiruewr?asd=2131209840392 yerine example.com/urunler/widget.html gibi.

6. Sitenizdeki özellikle önemli bulduğunuz veya yeni eklenmiş sayfalara, sitenizde daha önceden Google’da dizine alınmış başka bir sayfadan bağlantı verildiğinden emin olun. Örneğin, “Şirketimizden Yeni Haberler!” sayfanız ile sitenizin ana sayfası arasında bağlantı oluşturabilirsiniz.

7. Sitenizin temel gezinme öğelerini ve esas içeriğini metin olarak sunun; isterseniz daha güzel görünmeleri için JavaScript ve Flash kullanabilirsiniz.

8. Resimler için ALT değerlerini kullanın. Googlebot resimleri anlayamadığından, bunları doğru bir şekilde kategorilere ayırmamıza yardımcı olun. ALT değerleri, resimlere ilişkin meta etiketlere benzer: ek bilgileri doğrudan etiketin içinde sağlar ve kullanıcı, resmi görüntüleyemediğinde gösterilir. Googlebot, bu etiketleri, resmin neyle ilgili olduğunu daha iyi anlamak için de kullanır.

9. Tarayıcıların okuyabildiğinden emin olmak için, sitenizi bir cep telefonu kullanarak veya teknik bilginiz varsa, bir metin tarayıcısıyla kontrol etmek isteyebilirsiniz. Metin tarayıcınız yoksa, Lynx web tarayıcısını deneyin (şurada bulabilirsiniz: http://lynx.isc.org/).

10. Unutmayın, en önemlisi kullanıcılarınıza harika bir deneyim sunmanızdır. Google ve diğer arama motorlarından gelen trafik sizin için önemli olsa da, kullanıcıların sitenizi yer işareti olarak eklemesini, sosyal platformlarda paylaşmasını ve sitenizde yaşadıkları pozitif deneyimleri anlatmalarının değerini hafife almayın. Google Analytics ve Google Web Sitesi Optimize Edici gibi araçları kullanarak tasarım ve kullanılabilirlik ile ilgili yaptığınız değişiklikleri test edin ve ölçün.

En başarılı seo doğal yollarla yapılandır. Popüler bir sitenin doğal yollarla ortaya çıkmış olması ve kullanıcılara gerçekten fayda sağlayan bir sayfa olması sonucunda arama sonuçlarında kesinlikle başarı sağlayabilir. Bu konularda size kısa sürede başarı vadeden hiçbir yönteme yönelmeyin ve sitenizi sadece kullanıcılara fayda sağlamak amaçlı oluşturun. Seo hakkında birçok yazıyla sizlere fayda sağlamaya çalışacağız. Konu hakkında sorularınızı yorum olarak iletebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan