Gizli Chrome ayarlarına nasıl girilir?

Gizli Chrome ayarlarına nasıl girilir?


Chrome, kulanımı ve ayarları oldukça kolay olan bir tarayıcıdır. Chrome’da görünen ayarların arkasında gizli ayarlara erişebileceğiniz birçok sayfa vardır. Gizli ayarları, bir web sayfası gibi düşünebilirsiniz ve bu ayarlara adres çubuğundan giriş yapabilirsiniz.

Tüm gelişmiş, gizli ayarlara chrome://about ekranından ulaşabilirsiniz.

Adres çubuğunuza chrome://about yazarak ekrana giriş yapın. Bu ekranda Chrome’un diğer tüm dahili sayfalarının listesini görebilirsiniz.

Deneysel özellikler ve daha fazlası

chrome://flags/ : Chrome’un en populer ayarlar ekranıdır. Deneysel ayarlar, beta özelliklerini basit bir geçişle keşfetmenize izin verir; böylece sorunlar ortaya çıkarsa, kolayca stabil ayara geri dönebilirsiniz.

Burada her türlü gizli özellik var, bunların hala deneme aşamasında olan özellikler olduğunu unutmayın. Bu ekranda yapacağınız ayarlar, Chrome’un çalışmasında sorun yaratabilir ve test edilen özellikler kararlı sürüme gelmeden kaldırılabilir.

Detaylı sistem bilgilerine ulaşın

chrome://system/ :Chrome hakkında bilmek istediğiniz özelbir bilgiyi arıyorsanız system ekranında bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Yazılım ve donanım sürümlerinden, sistemdeki tüm donanımlarla ilgili ayrıntılara kadar her şeyi bulacaksınız.

Gerçek zamanlı ağ takibi

chrome://net-internals/ :Chrome’un ağ kullanımı hakkında bazı gelişmiş ayrıntılar arıyorsanız, onları bulacağınız yer burasıdır. Ayrıca DNS cache temizliği, Proxy ayarları gibi birçok detaylı bilgiye de ulaşabilirsiniz.

chrome://inspect/ :Chrome’un sahne arkasında ne yaptığına dair biraz bilgi edinmek istiyorsanız, bu ekran oldukça kullanışlıdır. Geliştiricilere yöneliktir, ancak Chrome’un arka planda neler olup bittiğine daha yakından bakmak istiyorsanız, bu, araştırmaya başlamak için iyi bir sayfadır.

Chrome About sayfasında bütün gizli ayarlara erişebilirsiniz. Chrome hakkında tüm soru ve sorunlar için sitemizi kullanabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan