“Girdiğim Siteler Görünmesin” Nasıl Yapılır

“Girdiğim Siteler Görünmesin” Nasıl Yapılır


Girdiğim Sitelerin Görünmesini engellemek istiyorum” diyorsanız internet geçmişiniz ile alakalı yazımızı okumanızı öneririz. Bilgisayarınıza erişebilen herkes, tarayıcı geçmişinizi görebilir. Tarayıcılarda geçmişi temizleme ve gizli sekme gibi birçok özellik mevcut. Gizli sekme özelliği ile internete giriş yaptığınız zaman geçmişiniz kaydedilmediği için , görüntülenme gibi bir ihtimal kalmıyor. Bu tarz özellikleri kullanmak istemiyor ve tarayıcınızı geçmişi kaydetme özelliğini kapatmak istiyorsanız tüm tarayıcılar için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

Internet Explorer , Chrome , Mozilla Firefox , Opera gibi tarayıcılarda geçmişi kaydetmeme özelliğini aktif ederek işlemi kolayca yapabilirsiniz. Bu sayede girdiğiniz siteler , tarayıcınızı kapattıktan sonra tamamen silinecektir.

Mozilla Firefox geçmişi kaydetmeme ayarları

Mozilla tarayıcınızın ayarlar seçeneğine giriş yapın.

Gizlilik sekmesi altında bulunan Geçmiş seçeneğinde “Geçmişi asla hatırlamasın” seçeneğini işaretleyiniz.

 

Internet Explorer geçmişi kaydetmeme ayarları

Internet Explorer ,İnternet seçeneklerine giriş yapın.

Gözatma geçmişi seçeneği altında bulunan “Ayarlar” a giriş yapın.

Geçmiş altında bulunan “Internet explorer’in ziyaret ettiğiniz web sitelerinin listesini kaç gün saklaması gerektiğini belirtin” seçeneğini 0 (sıfır) olarak değiştirin.

 

Chrome geçmişi kaydetmeme ayarları

Chrome tarayıcı menüsünde malesef böyle bir özellik sunmamaktadır.

Chrome kullanıcıları “Ctrl – Shift – N” tuş kombinasyonuna tıklayarak gizli sekme açabilir.

“Ctrl – Shift – Delete” tuşları ile geçmişi kolayca temizleyebilirsiniz. Geçmişin kaydetme engellemek için ekstra eklentiler kullanmanız gerekmektedir fakat bunun yerine gizli sekme özelliği fazlaıyla işinizi görecektir diye düşünüyorum.

Opera geçmişi kaydetmeme ayarları

Opera tarayıcıda Araçlar > Tercihler > Gelişmiş > Geçmiş seçeneklerini takip edin.

Gezinilen siteleri hatırlama seçeneğini işaretleyerek kaydetmeyi kapatınız.

4 popüler tarayıcıda geçmişi kaydetmeme özelliği bu şekilde yapılmaktadır. Bunun haricinde merak ettiğiniz tarayıcılar varsa yorum olarak bizlere iletirseniz anlatıma ekleyebiliriz. Versiyon veya sürüme göre farklılıklar olabilir fakat genel olarak sistemin ayarlanma mantığı bu şekildedir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan