Facebook’a Giriş Nasıl Engellenir

Facebook’a Giriş Nasıl Engellenir


Facebook’a giriş yapılmasını engellemek mi istiyorsunuz ? Aşağıdaki resimli anlatımı takip ederek, telefonlarınızda veya bilgisayarlarınızda Facebook’a giriş yapılmasını engelleyebilirsiniz.

Facebook, Videolar, resimler, paylaşımlar derken gün içinde insanların zamanını çalmaktadır. Bu kaybettiğiniz zamanı geri almanın en güzel yönü giriş yapmayı tamamen kapatmak olacaktır. Özel şirketler ve büyük networklerde özel firewall’lar kullanılarak siteye giriş engellenmektedir. Sizlerde bilgisayar ve telefonlarınızda girişi engellemek için birkaç basit işlem yapabilirsiniz. İsterseniz belirli cihazlarda bu ayarı yaparak o cihazların girişini engelleyebilir, dilersenizde internet bağlantısı kurduğunuz modemlerinizden girişi engelleyerek, bu interneti kullanan bütün kullanıcıların girişini engelleyebilirsiniz.

Bilgisayar’da Nasıl Yapılır ?

Öncelikle  Bilgisayarım C:WindowsSystem32driversetc Klasörüne giriş yapın.

Hosts dosyasına cift tıklayın ve Birlikte seçeneğini işaretleyerek Not defterini seçerek tamam’a tıklayın

Dosyayı açtıktan sonra aşağıdaki gibi dosyayı düzenlemeniz gerekiyor.  Dosya için aşağıdaki örneği de kullanabilirsiniz. Örnek olarak bu aşağıdaki içeriği kopyaladığınız zaman Facebook ve Twitter ‘ı engellemiş olursunuz.

# localhost name resolution is handled within DNS itself.
# 127.0.0.1 localhost
# ::1 localhost
127.0.0.1 www.facebook.com
127.0.0.1 facebook.com
127.0.0.1 www.twitter.com
127.0.0.1 twitter.com

Dosyayı düzenledikten sonra kapatabilirsiniz. Dosyayı kapattıktan sonra çıkan uyarıya kaydet demeniz gerekmektedir.

Kaydettikten sonra belirlediğiniz websiteleri tamamen engellemiş olacaksınız. Konunun başlangıcında belirttiğimiz gibi bu yöntemle engellediğiniz sitelere hiçbir şekilde giriş yapılamayacaktır. Sitelerin engelini Kaldırmak için tekrar aynı yöntem ile giriş yaparak yazmış olduğunuz siteleri silmeniz yeterli olacaktır.

Telefonlarımızdada marketten site engelleme uygulamaları ile bu işlemi yapabiliriz fakat en kolayı modem üzerinden bu siteleri engellemektir.

Modemden Facebook nasıl kapatılır ?

Modem arayüzü , cihazınızın markasına göre değişmektedir. Örnek olarak Tp-link modemlerde arayüze giriş yaptıktan sonra “Erişim yönetimi / Filtre” seçeneğine giriş yaparak, engellemek istediğiniz site adreslerini yazarak işlemi yapabilirsiniz.

Diğer modem markaları hakkında bilgi almak için modem marka modelinizi yazarak yorum olarak gönderebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan