Facebook Ortak Anahtar Nedir Nasıl Kullanılır

Facebook Ortak Anahtar Nedir Nasıl Kullanılır


Facebook OpenPGP, uçtan uca şifreli bildirim e-postaları sağlayan bir güvenlik sistemidir. Şifreli mesajlar özelliği açmak için tercih olup olmadığını size profilinizde OpenPGP anahtarını listeleyebilirsiniz. Facebook’un kullanıcı gizliliğini ne kadar önemsediğini bir kez daha göstermek için yayınladığı bu özellik sayesinde , Facebook bildirimlerinizi şifreleyebilirsiniz. Bu sayede sizden başka kimsenin bu iletileri okumadığından emin olabilirsiniz.

Özelliği kullanmak için; Facebook / Güvenlik seçeneğine giriş yaparak Ortak anahtar sekmesine giriş yapın. Öncelikle Facebook ortak anahtarını buradan indirebilirsin. seçeneğine tıklayarak ortak anahtarınızı indirin. İndirdiğiniz dosyayı not defteri ile açarak kodunuzu alabilirsiniz. Aldığınız kodu , düzenleme alanına kopyalayın.

Tüm işlemleri tamamladıktan sonra “Facebook’un sana gönderdiği bildirim e-postalarını şifrelemek için bu anahtar kullanılsın mı ? ” seçeneğini işaretleyin. Sistem tekrar şifrenizi girmenizi isteyecektir. Şifrenizi girerek güvenlik sistemini aktif hale getirebilirsiniz.

“Bu kutuyu işaretlersen, bu ortak  anahtarla şifrelenmiş bildirim e-postalarının şifrelerini çözebileceğinden emin olmak için şifrelenmiş bir doğrulama postası alacaksın. Doğrulama e-postasının şifresini çözüp, verilen bağlantıya tıklayabilirsen, Facebook sana gönderdiği bildirim e-postalarını ortak anahtarınla şifrelemeye başlayacaktır.”

Profilinize giriş yaparak ortak anahtar kodunuzu görebilirsiniz. Bu kodun gizlilik ayarlarını düzenleyerek dilediğiniz kişilere görünmesini sağlayabilirsiniz. Güvenliğiniz için sizden başka kimsenin görmemesini sağlamanızı öneririz.

İşlemler tamamlandıktan sonra E-posta ile birkaç test bildirimi alacaksınız. Bu bildirimleri okumak için OpenPGP kodunuza erişebiliyor olmanız gerekmektedir. Aksi durumda mesajlarınızı okuyamazsınız. İşlem hakkında sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan