“Facebook ile Bağlan” Ne Kadar Güvenli ?

“Facebook ile Bağlan” Ne Kadar Güvenli ?


Merhaba ozengen.com takipçileri. Facebook hakkında yazılarımıza “Facebook ile bağlan”, “Facebook ile giriş yap” gibi seçenekler sunan sistemlere, Facebook hesabınızı kullanarak girmeniz ne kadar güvenli ? konusunda yazılar yazarak bilgi vermeye çalışacağız.

Günümüzde neredeyse herkesin Facebook hesabı olması. Servisler, platformlar ve websitelerini sistemlerini Facebook ile entegre etmeye zorunlu hale getirdi. Birçok sisteme üye olmadan sadece Facebook hesabınızı kullanarak giriş yapabilir ve bu servislerin üyelerine sunduğu imkanlardan faydalanabilirsiniz. Bu tarz bağlantılar yaparken , haliyle mevcut sitelere birtakım izinler vermeniz gerekiyor. Bu izinler ilerleyen zamanlarda hesabınız için bir risk oluşturabilir. Bu sebepten izin verme aşamasında iken uygulamaların neleri kullandığı , ne yetkiler talep ettiğini dikkatlice okumanız gerekmektedir.

Özelliği uzun zamandır kullanıyoruz ve birçok servise üye olmadan kolayca üye olmamızı sağlıyor. Kullanıcılar bağlanmak istedikleri siteye ‘’Facebook ile Bağlan’’ özelliğini kullanarak üye oluyorlar ve bilgilerini kullanmaları için izin veriyorlar. Bu tarz bilgilerimizi paylaşmamız nasıl bir sorun olabilir ?

Günümüzde Facebook hesapları , kullanıcı ve hedef kitleyi daha iyi tanımaya yaramaktadır. Örneğin bir alışveriş sitesinde hesabınız ile giriş yaptığınız zaman bütün kişisel bilgilerinizi sunmuş oluyorsunuz. Hesabınızla giriş yapmanız demek o sitenin size çok özel teklifler ve reklamlarla gelmesi anlamına geliyor. Nelerden hoşlanırsınız , son zamanlarda neleri arıyorsunuz gibi birçok bilgiye ulaşabildikleri için size çok özel teklifler sunabiliyorlar. Bu bilgileri kötü amaçla kullanmak isteyen ve para ile satan birçok piyasa şirketleri de var tabiki.

Eğer gerçekten beğendiğiniz , ilgi duyduğunuz bir platformdaysanız bu durum sizi memnun edebilir. Hesabınız açısından güvenlik riski oluşturmuyor fakat bahsettiğimiz gibi reklam amaçlı birçok tekliflerle karşılaşabiliyorsunuz.

Bu tarz uygulamaları kontrol etmek ve kapatmak için;

Facebook / Uygulamalar seçeneğine giriş yapabilir ve güvenli olmayan uygulama izinlerini yönetebilir ve kaldırabilirsiniz.

Güvenliğiniz açısından bu alanı sürekli kontrol ederek,  gereksiz uygulamaları kaldırmanız gerekmektedir. Sosyal medyanın hayatımızın en özel alanına yerleştiği bu günlerde bilgileri dikkate almanızı dileriz. Kolay gelsin.

Yorum Yap
0 Yorum yapan