Eski Eşle Arkadaş Olmak Mümkün Mü?

Eski Eşle Arkadaş Olmak Mümkün Mü?


Eski eşinizin “eski” olmasında bir sebep var. Fakat unutmayalımki eski eşiniz uzunca bir süre hayatınızın önemli bir parçası idi. Bu nedenle bu ilşkiye sıkı sıkı tutunmak istemeniz son derece anlaşılabilir bir durum. Ayrılık sonrası bir çok evli, nişanlı çiftin arkadaş kalabilmek için çaba sarf ettiklerini fakat çok azının başarılı olabildiğini gözlemledik. Peki mümkün müdür “Eski eşinle arkadaş olmak“. 10 başlık altında bu konuyu inceledik.

10. Ortak arkadaşlarınız var mı?

Araştırmalar eğer arkadaşlarınız veya aileniz eski eşinizle arkadaş kalmanızı istiyorsa bunu yapma olasılığınızın daha yüksek olacağını söylüyor. Fakat unutmayın, bu hiçbir zaman yapmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Eski eşinizle sağlıklı bir sosyal uyum yakalamak nobel ödülü derecesinde önemli bir iş olsa bile arkadaşlığınızı sürdürmenizin tek sebebi bu ise sizi boyunzu aşan sornlar bekliyor olabilir. Unutmayınki eski eşi,nizle bir geçmişiniz var ve bu geçmişle birlikte gelen anılar. Bu anılar ayrılığınızın ilk zamanlarında daha yoğun çağırılır. Fakat üzülmeyin zamanla azalırlar. Bu anıları hatırlamak eşinizle arkadaş olmanızı son derece zorlaştıracaktır.

9. Onun için kötü hisler mi besliyorsunuz?

Ayrılık kararını siz verdiyseniz ve eski eşiniz bunu hoş karşılamıyorsa muhtemelen yapmak isteyeceğiniz en son şey eşinizi kırmak olacaktır. Bu nedenle eski eşinizin arkadaşlık teklifini geri çevirmek pek hoş olmaz. Fakat bu da eski eşinizin bakıcılığını yapacağınız anlamına gelmemeli. Böyle yaparsanız sorunları daha kötü bir hale sokabilirsiniz. Araştırmalar kişilerin yardıma ihtiyacı olduğunda desteğinizi görmesinin iyi olacağı sonucuna ulaşırken bu yardımın dozajını ayarlamanızı öneriyor. Eski eşiniz bu arkadaşlık esnasında ihtiyaç sahibi konumuna düşerse zor zamanlar yaşayabilirsiniz. Bu destek ayrıca eski eşinizin kendi yolunda devam etmesini engelleyebilir ve size bağmlı olmasına sebep olabilir. Bu nedenle eski eşinizin hayatındaki diğer kişilerdende destek aldığından emin olmanızda yarar var. Bir özür borçluysanız iyi bir şekilde özür dilemeniz ortamı yumuşatabilir.

8. Gözlerinizi üzerinde tutmak istiyorsunuz?

İlişkiniz devam etmese bile eski eşinizin başka birisi ile mutlulupu bulması acı çekmenize neden olabilir. Eski eşinizle arkadaş kalmak sizi onun ilişkilerinde bir döngü içerisinde tutar ve hatta işin bu kısmı size itici bir şekilde cazip gelebilir. Eski eşinizin sırdşı olmak uzun vadede taşıyamayacağınız bir yüke dönüşebilir ve her iki taraf içinde fayda sağlamaz. Özellikle eski eşinizin ilişkiyi sürdürmek için harcadığı eforu göz önünde bulundurursak durumun zorluğunu görselleştirebiliriz. Ortak arkadaşlarınızla ilişkileriniz Facebook’da devam ettirmek bile eski eşinizin hayatına bir pencere açar, iyi ya da kötü bilemeyiz. Facebook “saplantısı” gerilimi ve kıskançlığı arttırır. Buna karşı koyamıyorsanız veya zorlanıyorsanız eski eşinizle arkadaşlığınıza online ve offline olarak son vermeyi düşünebilirsiniz.

7. Yalnız mısınız?

Ayrılık sürecine girdiğinizde bu hayatınızda doldurulması güç ve zaman alacak bir boşluk yaratabilir. Cumartesi akşamı kendinizi yalnız hissediyorsanız, eski eşinizi sinemaya davet ederek beraber vakit geçirmek yeni birileri ile tanışmaktan çok daha kolay ve çekici gelebilir. Romantik bir ilişkinin kısa vadeli çekiciliğine kendimizi kaptırmak son derece anlaşılabilir fakat eski eşinizle zaman geçirerek kendinizi tehlikeye atmak son derece sıkıntılı durumlara sebep olabilir. Yalnız hissettiğinizde eski eşinize yönlenmek yerine ailenize veya yakın arkadaşlarınıza zaman ayırabilirsiniz. Bu şekilde yalnızlığın keyfini çıkartmak ve eskiden yapamadığınız şeyleri yapmak sizi mutlu edebilir.

6. “Çimler daha yeşil” sendromu yaşıyorsunuz?

Yeni ilişkinizde aradığınızı bulamadıysanız yapılan bilimsel araştırmalar eski eşinizle ilişkinizi devam ettirme eğiliminizin artacağını söylüyor. Birlikte olmadığınız birisi ile ilgili içinizdeki romantizmi büyütmek son derece kolaydır. Çünkü bir süredir birbirinizi rahatsız eden rutinlerde uzaklaşmış bulunuyorsunuz. Üzerinden biraz zaman geçti ve rahatladınız. Bu düşünce tarzı aynı zamanda bir tuzak olarak nitelendirilebilir. Bunun nedeni ise çimler başka bir yerde olduğundan yeşil görünüyorsa hiç bir zaman olduğunuz yeri beğenmezsiniz. Eski eşinizi bir destek veya kaçış olarak görüyorsanız ve eski eşinizle ilişkinizde mutsuz olduğunuz yanlar varsa hislerinizi doğru adres etmekte yarar var. Eski eşinizi böyle bir karışıklığın içerisine sürüklemek her şeyi çok daha komplike hale getirecektir.

5. Umuyorsunuz ki bir gün her şey değişecek!

Belkide eşinizden ayrılmanızın sebebi aşırı dozda alkol kullanımı veya sizi aldatması olabilir. Bu tarz durumlarda eski eşimize olan sevgimiz bizim sürekli olarak durumun düzeleceğini düşünemize neden oluyor. Eski eşimizin hatalarından ders çıkartacağını ve ve istediğimiz o ideal kişi olacağını düşünmek istiyoruz. Eski eşinizle arkadaş kalarak eski eşinizi sürekli hayatınızda tutuyorsunuz ve onların hayatlarında çeşitli değişiklikler yapmasına neden oluyorsunuz. Bazı durumlarda, yeniden birleşme umudu eşlerin gelişimine katkı sağlayabiliyor. Bu durumda dikkatli olmanızda yarar var, çünkü eski eşinize tekrar birlikte olabileceğinize dair sinyaller vermek onların gerçekten düzelmeleri ve hatalarını gidermeleri yerine düzelmiş gibi görünmelerine sebep olabilir.  Bu durumda daha büyük hayal kırıkları yaşamanız olasıdır.

4.Eski eşinizi ateşleyici kuvvet olarak tutmak istiyorsunuz?

Eski eşinizden ayrıldığınız zaman hayatınızda büyük bir boşluk oluşur. Bu boşluğu doldurmak için zamanla yeni bir partner arayabilirsiniz. Yeni bulacağınız partnerin eski eşinizden daha iyi olacağını hiç kimse garanti edemez. İşte tamda bu sebepten eski eşinizle arkadaş olmayı isteyebilirsiniz. Açıkcası bu bakış açısı hiç dürüst değil fakat arkanızı kollamak için iyi bir yol gibi görünebilir. Konu aşka geldiğinde güvenli oynamak her zaman en iyi yöntem olmayabilir.

Yeni bir kapı açılmasını istiyorsanız eski kapıyı tamamen kapatmanız gerekecektir.

3. Eski eşiniz hayır cevabını kabul etmiyor mu?

Eski eşinizle arkadaşlığınıza devam etmek istemiyorsunuz, fakat ya o devam etmek istiyorsa? Yukarıda bahsettiğimiz gibi, her zaman eski eşinizin arkadaşlık talebine hayır deme hakkına sahipsiniz. Eski eşinizin arkadaşlık talebi konusunda hislerinizi net bir şekilde direkt olarak belirtmeniz son derece önemli. İleri gitmesi durumunda polise başvurmaktan çekinmeyin. Facebook’da hafif bir takibin hiç kimseye zararı olmaz ama butakip saplantı haline geldiğinde kabul edilemez ve korkunç bir hal alabilir. Maalesef bu şaşırtıcı derecede yaygın bir tutumdur. Bu takıntılı davranışlara örnek olarak eski eşinizin arkadaşlık isteğinizi kabul etmemesi durumunda hala iletişim kurmakta ısrarcı olmak ve beklenmedik şekilde eski eşimizin yaşadığı bölgede belirmek. Öfke, kıskançlık, takıntı ve kontrol etme isteği gibi belirtileri görmezden gelmeyin.

2. Eski eşiniz sizi hala seviyor mu?

Eski eşiniz size hala aşıksa ve siz kendisi için aynı hisleri beslemiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey mümkün olduğunca uzak durmaktır. Size aşık olan eski eşinizle vakit geçirmek son derece hoş gelebilir. Kim biraz ilgiden hoşlanmaz ki? Fakat unutmayın bu ilişki eski eşiniz için acı verici ve son derece karışı bir hal alabilir. Özellikle yanlış umutlar veriyorsanız içinden çıkamayacağınız bir duruma adım atabilirsiniz. Eski eşinizle sadece arkadaş olma istediğiniz net şekilde iletseniz bile bu durum kendisi için yeterince açık olmayabilir. İnsanlar görmek istedikleri şeyi görürler. Unutmayınki bu durumdaki kişiler yüksek bir beklenti içerisinde sizden bir işaret beklerler. Bu durumda yapılabilecek en doğru şey iletişimimümkün olduğunca azaltarak eski eşinizden uzaklaşmaktır.

1.  Siz hala eski eşinizi seviyorsanız?

Eski eşinize aşık olmak ve gizli bir şekilde içinizde geriye dönmek üzere büyüttüğünüz umut ışığı eski eşinizle arkadaş kalmak için güçlü bir motivasyon sağlar. Fakat bu durum karşılaşabileceğiniz en tehlikeli sulardan biridir. Eski eşiniz sizinle beraber olmak istemiyorsa muhtemelen fikrini değiştirebilmek için yapabileceğiniz son derece az şey vardır. Bunu sürekli denemek kalbinizinde sürekli kırılmasına sebep olur ve sizi mutsuzluğa sürükler. Bu durumda sizi seven ve size değer veren arkadaşlarınızla vakit geçirmek son derece iyi gelecektir.

Eski eşinizle arkadaş kalabilir misiniz?

Eski eşinizle arkadaş kalmak için iyi sebepler olabilir mi? Elbette. Her ikinizde de yukarıda bahsettiklerimiz gibi art niyetli beklentiler yoksa  ve arkadaşlığınız mevcut ilişkilerinizi olumsuz etkilemiyorsa bu arkadaşlık son derece iyi sonuçlar verebilir. Art niyetli davranışlar sinsidir. Bu nedenle zihnimiz onları daha masum amaçlar olarak gizlemenin yollarını arar. Dürüst olduğunuzdan emin olun ve gerçek niyetinizin ne olduğunu sorgulayın.

Post Views: 895

Yorum Yap
0 Yorum yapan