En Kritik Seo Önerileri – Seo Nedir

En Kritik Seo Önerileri – Seo Nedir


Merhaba ozengen.com takipçileri. Bugün sizlere Seo hakkında kritik bilgileri vermeye çalışacağız. Arama motoru optimizasyonu, internette bir amaç doğrultusunda yayın yapan her sitenin önem vermesi gereken bir konudur. Kişisel siteler, E-ticaret, Blog, Kurumsal ve Şirketler site kalitelerini arttırarak arama motorlarında oldukça iyi yerlere gelebilir.

Seo, dışardan bakıldığı zaman oldukça karışık bir konu gibi gelebilir fakat temel konular’a baktığımız zaman , faydalı bir içeriğin doğal yollar ile zamanla gelişebileceğini görebilirsiniz. Tabiki bu aşamada teknik olarak bazı işlemleri de doğru yapıyor olmamız gerekiyor. Şimdi bu konuları maddeler halinde ele alalım.

 • Sitenizden verdiğiniz linklere dikkat edin. Düşük kalitede sitelere link vermemeye özen gösterin.
 • Kaliteli sitelere link vermeniz gerektiği gibi, site içeriğinizle alakasız sitelerden link almayın. Bu alanda en yanlış bilinen konulardan biride budur. Kalitesiz 100 sitenin size link vermesi yerine, kaliteli bir sitenin tanıtımınızı yapması daha faydalıdır.
 • Site hızınızı maksimum seviyeye çıkarın. Site indexleme hızı yüksek olan siteler , rakiplerinin her zaman bir adım önündedir. Hızınızı arttırmanın en düşük maliyetli yollarından biride CDN (Content Delivery Network) gibi sistemler kullanmaktır.
 • Sayfa başlığı ve meta‘lar içerik ile uyumlu olmalıdır. Örneğin: Bilgisayar parçaları isimli bir makale yazıyorsanız, yazı içeriği bu konu ile alakalı olmalıdır. Bu tarz alakasız içerikle hemen çıkma oranlarınızı yükseltecek ve sıralamanızı düşürecektir.
 • Dil konusuna önem verin. Hedef kitleniz için anlaşılabilir ve sade bir dil sunun.
 • Sosyal Medya‘yı etkin bir şekilde kullanın. Her ne kadar sosyal medya’nın Seo’yu etkilemediği söylensede, Google’ın kullandığı sinyallerden biride sosyal medyada ne kadar aktif olduğunuzdur.
 • Kopya içerik’ten kesinlikle uzak durun. Seo konusunda en önemli ve en bilinen maddelerden biride budur. Kopya içerikler sitenizi oldukça olumsuz etkilemektedir.
 • Adres, telefon, E-mail gibi bilgilerinizi doğru bir şekilde girin. Örneğin: Facebook’ta farklı sitenizde farklı iletişim bilgileri vermekten kaçının. Bu sitenize olan güveni düşürecektir.
 • Sitenizi ürekli Online tutun ve arama motorlarının sitenize ulaştığından emin olun.
 • Google Webmaster Tools ve Analytics servislerini aktif olarak kullanın. Kitlenizi iyi analiz ederek ilgi çekici ve faydalı içerikler sunmaya özen gösterin.
 • 404 hatası veren sayfalarınızı tespit ederek , geçerli sayfalar’a yönlendirin. Boş , içerik sunmayan sayfalar sıralamada olumsuz etki yaratacaktır.
 • Son olarak özgün içerikler üreterek , “Farklı” olduğunuzu ziyaretçilerinize ve arama motorlarına gösterin. Aynı kategoride birçok rakibiniz olduğunu düşünerek hareket etmelisiniz.

Şimdilik sıralayacağımız maddeler bu kadar. Buradaki işlemleri uyguladığınız taktirde oldukça başarılı sonuçlar alacaksınız. Google sıralamaları belirlerken 200 farklı sinyalden yararlanmaktadır. Bunların hepsini bilmemiz imkansız fakat bizden istenen kaliteli bir hizmet sunmaksa kaliteli bir hizmet sunmanın başlıca maddeleri bunlardır. Bu konuda “Kaliteli site oluşturma” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.Yazı ilerleyen zamanlarda güncellenecektir. Seo hakkında merak ettiğiniz konuları ve sormak istediğiniz soruları bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan