En Basit Anlatımla “Android mi iPhone mu”

En Basit Anlatımla “Android mi iPhone mu”


Android ve iPhone arasındaki rekabet iyice kızışmış durumda. Peki siz bu savaşta kimin tarafındasınız ?

Android’ten iOs’a geçenler, iOs’tan Android’e geçenler , hiçbirini kullanmayıp hala hangisini seçeceğine karar veremeyenler. Kullanıcıların kafası bu konuda oldukça karışık durumda. İki işletim sistemi arasında teknik olarak tabiki ciddi farklar var. Hangisi daha iyi ? sorusunun cevabını sizlere bırakıyoruz. Konuyu bugün yüzeysel olarak anlatarak, basit ve anlaşılır bir şekilde konuyu ele almaya çalışalım.

2016 yılı şubat ayı itibari ile iPhone iOs 9 versiyon , Android 6.0 Marshmallow versiyonu karşımızdadır.

Fiyat

Teknolojik cihazlarda iyinin iyisini herzaman bulabilirsiniz. Bizim için önemli olarak fiyat + performans olarak en verimli cihazı bulmaktır. Android cihazlarda farklı fiyat aralıklarına sahip birçok cihazlar bulabilirsiniz fakat iOs telefonların fiyatları, bildiğiniz üzere oldukça yüksek. iPhone bir telefona vereceğiniz para ile 2-3 tane daha yüksek performansa sahip Android telefon alabilirsiniz.

Bu durum , Android telefonların daha fazla kullanıcı tarafından tercih edilmesindeki en önemli etkenlerden biri. iPhone düşük donanım’a sahip telefonlarını , ios farkı ile stabil olarak sunması , donanım özelliklerini yükseltmemesi kullanıcılar tarafından oldukça şikayet edilen bir durum.

Farklı cihaz seçenekleri

Android telefonlarda Samsung, Sony, Nexus, Huawei, HTC, LG, Motorola, General Mobile, gibi birçok marka içinde yüzlerce farklı model seçme şansına sahipsiniz. iPhone alırken malesef böyle şansımız yoktur.

Apple, ben yaptım oldu mantığı ile cihazlar piyasaya sunmaktadır. Android, her zaman kullanıcılar’a farklı deneyimler sunma prensibi ile çalışmaktadır. Telefonunuzdan çok çabuk sıkılıyorsanız tercihiniz Android olmalı.

Kişiselleştirme

Biz Türk’ler telefonlarımızı kişiselleştirmeyi çok severiz. Arka planımız birgün yanar dönerli, klavyemiz rengarenk , başlangıç ekranında farklı efektler, bunlar hepimizin sevdiği seylerdir. Tabi bunları yapabilmek için Android bir telefona ihtiyacınız var zira, iOs telefonlarda bu özgürlüğünüz yoktur.

Android cihazlarda hertürlü kişiselleştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Costom ROM’lar yükleyebilir, dilerseniz Ubuntu, Firefox OS, Sailfish gibi farklı sistemler ile telefonunuzu kullanabilirsiniz. Launcher uygulamaları ile cihazınıza oldukça farklı görünümler kurabilirsiniz.

iPhone telefonların en yetersiz kaldığı konulardan biride kişiselleştirmedir. Apple, bu konuda kullanıcılarına fazla seçenek sunmuyor. Telefonunuzu aldığınız gibi kullanmak zorunda kalıyorsunuz.

Uygulamalar , Mağazalar

Bildiğiniz gibi Android uygulama mağazası Google Play Store, iOs uygulama mağazası Apple Store’dur.

Apple Store’da ücretsiz uygulama seçenekleri oldukça kısıtlı. Uygulama sayısı ve ücretsiz uygulamalar kısaylandığı zaman, Google Play Store kullanıcılar’a oldukça fazla içerik sunuyor.

Apple uygulama konusunda kaliteye önem veriyor. Android daha çok zengin içerik sunmaya çalışıyor. Bir diğer sebep ise Android geliştiricilerin sayısı ios’a oranla daha fazladır. Bu sebeple Android mağazalarında oldukça çeşitli uygulamalar bulabiliyorsunuz.

Virüs , Güvenlik

Güvenlik konusunda iki sistemde oldukça iyi noktalar’a gelmiştir. iPhone kullanıcılarının kafasında her zaman şu düşünce vardır. “iPhone telefonlar’a virüs kesinlikle girmez !” işin detayına indiğimiz zaman durumun hiçte böyle olmadığını görüyoruz.

Araştırma sonuçlarına göre iOS uygulamalarında güvenlik açıkları yüzde 40 seviyesindeyken, Android’te ise 3. parti uygulamalarda ki güvenlik açıkları yüzde 36 seviyesinde. İşin diğer bir boyutu ise en fazla güvenlik açığının yüzde 27 (iOS) ve yüzde 23 (Android) ile kişisel bilgilerin (isim,doğum tarihi vs.) bulunduğu uygulamalarda ortaya çıkması.

Bu konuda iki sistem arasında çok fark olmadığını görüyoruz. Zaman ne gösterecek bilemeyiz.

Hız , Stabil çalışma

Hız konusunda iki sistemde oldukça iyi durumdadır. iOs stabil çalışma konusunda, işini şansa bırakmadığı için (sınırlı kullanım izinleri) biraz daha önde duruyor. Yüksek donanımlı cihazlarda Android telefonlarda oldukça yüksek performansla çalışmaktadır.

Piyasadaki birçok cihaz oldukça verimli bir kullanım sunmaktadır.

Sonuç

Telefon seçimi yaparken en pahalı telefon en iyidir diye düşünmeyin.

En iyi telefon ; düşük ücret ile , en yüksek performans aldığınız telefondur.

Bakalım kullanıcılar Android mi yoksa iPhone mu diyor ?

Yorum Yap
0 Yorum yapan