Ekran Parlaklığı Nasıl Ayarlanır

Ekran Parlaklığı Nasıl Ayarlanır


Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda ekran parlaklığını ayarlamak için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz. Metinlerin okunabilirliğini kolaylaştırmak için ekran parlaklık ve kontrast ayarlarını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Laptoplarda güç ayarlarından düzenleyebildiğiniz bu ayarlar için, masaüstü bilgisayarlarda monitör parlaklık ve kontrast ayar butonlarını kullanabilirsiniz.

Masaüstü ekran parlaklığı ayarlama

Masaüstü bilgisayarlarda tuşları kullanmak yerine SBright yazılımını kullanabilirsiniz. Yazılım sayesinde tek tuşla ekran ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz. Monitör ayarlarını düzenlemek için gelişmiş bir panel sunan yazılım ile ekran ayarlarınızı kolaylıkla düzenleyebilirsiniz. Üstelik herhangi bir kurulum gerektirmemektedir.

Programı indirdikten sonra sağ alt köşede belirecek olan panele sağ tıklayıp ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz.

Laptop ekran parlaklığı ayarlama

Laptoplarınızda ekran parlaklığını ayarlamak için herhangi bir yazılıma ihtiyacınız yoktur. Güç seçenekleri menüsünü kullanarak ekranınızı ayarlayabilirsiniz. Ayrıca FN + ekran parlaklık kısayol tuş kombinasyonunu’da kullanarak ayarları yapabilirsiniz.

Denetim MasasıDonanım ve SesGüç Seçenekleri‘ne giriş yapın.

Menünün hemen altında bulunan “Ekran parlaklığı” ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Ekranınızın parlaklık ve karşıtlığını ayarlamayla ilgili daha fazla bilgi için birlikte verilen bilgileri denetleyin ya da üretici web sitesine gidin. Ekran ayarlarınızla ilgili birçok sorunuza üretici websitelerinden erişebilirsiniz. Uyarlamalı parlaklık ayarlarınızı düzenlemek için;

Uyarlamalı parlaklık, Windows’da ekran parlaklığını bilgisayarınızın bulunduğu ortamdaki aydınlatma koşullarına uydurmak üzere otomatik olarak ayarlamak için bir ışık algılayıcısı kullanan bir özelliktir. Uyarlamalı parlaklığı kullanmak için bilgisayarınıza ışık algılayıcıları takıp etkinleştirmelisiniz. Dizüstü veya bilgisayar monitörünüzün uyarlamalı parlaklığı destekleyip desteklemediğini belirlemek için Güç Seçenekleri’ndeki Uyarlamalı parlaklığı etkinleştir ayarını (aşağıdaki işlemde bahsedildi) arayın veya bilgisayarınızla gelen bilgileri denetleyin.

Yorum Yap
0 Yorum yapan