Ekran Görüntüsü Alma Ustası Nasıl Silinir

Ekran Görüntüsü Alma Ustası Nasıl Silinir


Chrome tarayıcılarda son zamanlarda zararlı bir eklenti daha piyasaya çıktı. Eklentilerde karşınıza çıkan ” Ekran görüntüsü alma ustası” , ücretsiz yazılımlar veya kaynağı bilinmeyen linkler’e tıklamanız sonucunda tarayıcınıza bulaşmaktadır. Bu tarz virüsler genellikle bilgisayar çalışmasını etkilememektedir fakat tarayıcınızı kullanırken , sitelerden bağımsız olarak reklamlar sunmaktadır. Arama sonuçlarını’da manipule ederek tamamen ticari maksatla farklı reklamlar karşınıza çıkarmaktadır. Ekran Görüntüsü Alma Ustası’nı kaldırma yöntemi Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, ve Windows 10 işletim sistemlerinde kullanılabilir.

Eklentiyi silmek için Chrome virüslerini temizlemek için Google tarafından sunulan “Chrome Cleanup Tool” yazılımını kullanacağız. Yazılımın kullanımı oldukça kolaydır. Aşağıdaki aşamaları takip edebilirsiniz.

Chrome Cleanup Tool Nasıl Kullanılır ?

Öncelikle indirme sayfasına girerek yazılım’ı indiriyoruz. 4 Mb gibi küçük bir boyutta olduğu için kısa sürede indirebilirsiniz.

Programı indirmek için;

https://www.google.com/chrome/cleanup-tool/

Sayfaya giriş yaptıktan sonra “Download now” butonuna tıklayarak indirme işlemini başlatabilirsiniz.

Yazılımı çalıştırmak için admin yetkinizin olması gerekiyor. Yazılıma sağ tıklayıp “Yönetici olarak çalıştır” a tıklıyoruz.

“Continue” seçeneğine tıklayarak kullanıma başlayabilirsiniz.

Yazılımı çalıştırdıktan sonra Chrome otomatik olarak açılacaktır. “Sıfırla” butonuna tıklayarak işlemi bitirebilirsiniz.

  • Chrome Cleanup Tool‘u açtığınız anda, program bilgisayarsınızdaki şüpheli programları taramaya başlayacaktır.
  • Eğer herhangi bir program bulunursa, bununla ilgili ekranınızda bir mesaj göreceksiniz.
  • Remove suspicious programs’a tılayarak programı kaldırma işlemini başlatabilirsiniz. “Removal complete.” (kaldırma işlem tamamlandı) yazısını görene kadar lütfen bekleyin.
  • Continue diyerek çıkış yapabilirsiniz araçtan. (Eğer bilgisayarınızı yeninden başlatmanız gerekirse Restart yazısını göreceksiniz.)
  • Chrome yeniden açılacak ve size Chrome ayarlarını varsayılan ayarlara döndürmeniz söyleyecektir. Lütfen bu işlemi yapın.
  • Not: Bu yazılımlarla Chrome’a saldıran programlarının adını değiştirmelerini önlemek amacıyla Software Removal Tool bulduğu programın adını belirtmeyecektir. Sadece kaç tane program bulduğu yazacaktır.

Program şimdilik beta aşamasında ve sadece Windows işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz. Program hakkında merak ettiğiniz konuları yorum olarak bizlere iletebilirsiniz. Eğer zararlıyı kaldıramazsanız yorum atarsanız alternatif programlar önerebiliriz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan