E-Devlet Şifremi Nasıl Değiştiririm

E-Devlet Şifremi Nasıl Değiştiririm


E-devlet şifremi nasıl değiştiririm ? E-devlet şifre işlemleri nasıl yapılır ? E-devlet, vatandaşların hizmetlerini elektronik ortamda hızlı bir şekilde sağlamak amacıyla yapılan bir sistemdir. Hesabınıza T.C numaranızla, Mobil imza, Elektronik imza veya T.C. kimlik kartı ile giriş yapabilir, hizmetin sunduğu tüm bilgilendirme servislerini kullanabilirsiniz. Sistemi kullanarak sabıka kaydı, Sgk emekli işlemleri, Askerlik hizmetleri, Ssk hizmet sorgulama, öğrenci kaydı, mahkeme sorgulama gibi birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. İhtiyacınız olan herhangi bir işlemi, bilgisayar başından halletmek hem zaman açısından hemde bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmak için oldukça önemlidir.

E-devlet hizmetleri günden güne geliştirilerek, bilgisayar başından vatandaşlık hizmetlerinin neredeyse tümünün alınması sağlanmaya çalışılıyor. Durum böyle olunca E-devlet hesabımız, vatandaşlık kimliğimiz veya pasaportumuz gibi kişisel bir hal alıyor. Hesap güvenliğimizi sağlamak ve hesabımza başkalarının erişmesini engellemek için güçlü ve güvenli şifreler belirlemeli ve bu şifreleri belirli aralıklarla değiştirmemiz gerekmektedir. Şimdi şifre işlemlerini nasıl kullanacağımıza göz atalım.

E-devlet şifremi nasıl değiştiririm ?

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Benim sayfam” seçeneğinin hemen yanında bulunan isminize tıklayın.

Açılan menüde “Şifre ve güvenlik ayarlarım” seçeneğine tıklayın.

3 adet şifre yenileme metodu vardır;

  1. Sadece PTT şubelerinden yeni şifre zarfı alarak.
  2. Cep telefonuma ve e-posta adresime gelecek kodları girerek.
  3. Cep telefonuma gelecek kodu girerek.

Cep telefonu ve e-posta seçeneklerini kullanmak için daha önceden sisteme tanımı bir telefon numaranız veya mail adresinizin olması gerekmektedir. En kolay şifre yenileme yöntemi de bunlardır.

Cep telefonu seçeneğini işaretleyerek “Ayarları güncelle” seçeneğine tıklıyoruz.

Bilgi değişikliği onayı ekranında “Doğrulama tipi” olarak Nufus cüzdanı bilgilerinizi , yakınınıza ait T.C. numarası veya yeni kimlik kartı bilgilerini kullanabilirsiniz. Bu bilgilerden birini seçip gereken bilgileri girdikten sonra “Devam et” seçeneğine tıklayarak şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Güvenli şifre oluşturmak için aşağıdaki maddelere dikkat edin. Kolay tahmin edilebilir veya kolay kırılabilir şifreler kullanmamaya dikkat edin.

  • Benzersiz şifreler belirleyin
  • Şifrelerinizde harf,rakam kombinasyonlarını kullanarak simgeler ile şifrenizi destekleyin.
  • Kişisel bilgilerinizde bulunan kelimeleri şifre olarak kullanmayın.
  • Şifrelerinizi sakladığınız alanlara dikkat edin. Güvenliğinden emin olmadığınız bilgisayarda şifrelerinizi kullanmayın.
Yorum Yap
0 Yorum yapan