Dünyayı Değiştiren Tarihteki Ünlü Bilim Adamları ve Keşifleri

Dünyayı Değiştiren Tarihteki Ünlü Bilim Adamları ve Keşifleri


Önemli bazı icatlar ve buluşların kimler tarafından ne zaman bulunduğu ile ilgili bir liste . İşte, detaylar;

 

Mors Alfabesini Kim Buldu: Telgraf mesajlarında nokta ve çizgilerden meydana gelen Mors alfabesi, 1843 yılında Samuel Morse tarafından geliştirilmiştir. Samuel Morse, ABD’nin Baltimore şehrinden Başkent Washington’a kadar uzanan 60 km uzunluğunda bir telgraf hattı kurmuş, bunu başkanlık seçimlerine ilişkin haberleri ulaştırmak amacıyla kullanmıştır.

 

Telefonu Kim Buldu: Alexander Graham Bell tarafından 1876 yılında icat edilmiştir. A. Graham Bell ve Thomas Watson adındaki iki elektrik mühendisi, bir gönderici ve alıcının oldu düzenek geliştirirler. Alıcı düzenek sesi elektrik akımına dönüştürmekte ve bir tel vasıtasıyla ahizeye taşınmaktaydı. 10 Mart 1876 tarihinde A. Graham Bell, tarihteki ilk telefon görüşmesini gerçekleştirmiştir.

 

Telgrafı Kim İcat Etti: 1837’de İngiliz William Cooke ve Charles Wheatstone, telleri kullanarak elektrik akımı göndermişler ve mesaj iletimini başarmışlardır. Bu şekilde de ilk elektrikli telgraf cihazı geliştirilmiştir. İletilen elektrik akımı, alıcı konumundaki cihazda bunan kadrandaki bir dizi iğneyi hareket ettirmekte, gönderilen mesajın cihazın ekranında görünmesine yardım etmekteydi.

 

Radyoyu Kim İcat Etti: Guglielmo Marconi adında İtalyan bir mucit, 1902 yılında kablo ya da tel olmaksızın bir yerden başka bir yere mesaj yollamayı keşfetti. İşte bu şekilde de ilk radyo doğmuş oldu. Marconi, aynı zamanda radarı icat eden Hertz’in uyguladığı deneylerden faydalanarak, 9 metre uzaklıktaki bir kağıt zilini kablosuz olarak çaldırabiliyordu. Bu yönteme elektromanyetik adını koymuştu.

 

Uyduyu Kim Buldu: İlk uydu olan Sputnik, 4 Ekim 1957 tarihinde Ruslar tarafından dünyanın yörüngesine yerleştirilmiştir. Bu uydu yalnızca bir basket topu kadardı ve 82 kilo ağırlığındaydı. Sputnik 98 dakika gibi bir sürede dünyanın yörüngesine yerleştirilmişti.

 

Faks Makinesini Kim Buldu: İlk faks makinesi 1843 yılında geliştirilmiştir. Bu cihaz, kabartma harfleri tarayıp elektrik sinyalleri yollayan bir sarkaçtan meydan gelmişti. Modern faks makinelerinde ışığı algılamaya yarayan diyotlar kullanılarak dökümandan yansıyan ışık algılanmaktadır. İlk olarak 1922 yılında Arthur Korn adlı Alman bir fizikçi, radyo dalgalarıyla Avrupa’dan ABD’ye fotoğraf göndermeyi başarmıştır.

 

Yemek Çubuklarının İcadı: İlk kez yaklaşık 5 bin yıl kadar evvel Çin’de kullanılmaya başlamıştır. Bu dönemde Çinliler yemeklerin çok daha iyi pişmesi için küçük parçalara ayırmaktaydılar ve bu yemekleri yiyebilmek için ağaç dallarını kullanmaktaydılar. Günümüzde Japonya, Kore, Vietnam ve Çin’de hala yemek çubukları kullanılmaktadır.

 

Haberleşme Kuleleri: Mucit Claude Chappe, yüksek tepelerin üzerine kuleler inşa ederek bir ağ sistemi geliştirmiştir. Bu kulelerin her birinde 49 farklı konuma ayarlanan iki adet uzun oku bulunan bir makine bulunmaktaydı. Bu konumların her biri bir harfe veya rakama karşılık gelmekteydi. Bu sayede operatörler bir kuleden diğer kuleye mesaj yollayabiliyorlardı. Çok başarılı olan bu kuleler, 4828 km’lik bir ağ haline getirilmiş ve haberleşme sağlanmıştır.

 

Süper İletken İcadı: George Bednorz adlı mucit, 1986 yılında kayıp yaşanmaksızın enerji transferi yapabilen bir madde geliştirmiştir. Bu sayede süper iletken denen kavram literatüre girmiştir. Bilgi çağının en önemli gelişmelerinden olan süper iletkenler, enerjinin verimli ve doğru kullanılabilmesi bakımından oldukça önemlidir. Çünkü normal bir bakır telden iletilen enerjinin %40 kadarı boşa gitmekte ve kaybolmaktadır.

 

Çengelli İğne İcadı: 1849 yılında Walter Hunt adlı mucit tarafından çok basit ancak oldukça yararlı bir icat yapılmıştır. Bu icadın adı çengelli iğnedir. Yalnızca 15 dolar gibi cüzi bir para kazanabilmek için, bir iddia neticesinde bulunmuştur.

 

Hassas Sarkaçlı Saati Kim Buldu: Sarkaç teorisi, Galileo tarafından üretilmiştir. Peki bu teoriye bağlı olarak zaman ölçümü yapılabilir miydi? Christian Huygens adlı mucit, 1656 yılında buradan hareketle bir dizi dişli çark üzerinden sarkacın hareketini ileterek, sarkacı devamlı salınım yapar halde olmasını sağlayarak ilk hassas sarkaçlı saati bulmuştur.

 

Ekmek Kızartma Makinesinin İcadı: İlk elektrikli ekmek kızartma makinesi, 1909 yılında General Electric tarafından geliştirilmiştir. Bu makine ile dilimlenmiş ekmekler elektrikle ısınan telin üzerine konulmaktaydı. Ayarlanabilen bir saat yardımıyla süre dolduğu zaman elektrik kesiliyor ve ekmeği dışarıya doğru itiyordu.

 

Kaşık: Deniz kabukları, Paleolitik zamanlardan beri kaşık yerine kullanılmakta ve kaşığın atası olarak kabul edilmektedir. Latince ve Yunanca’da “Cochlea” yani “spiral şekilli sümüklüböceği kabuğu” olarak anılm aktadır. Bugün kullanmakta olduğumuz kaşığın formu I. yüzyılda Romalılarca verilmiştir.

 

Çatal: Yunanların ilk çatalı kullananlar olduğu düşünülmektedir. M.S. 7. yüzyılda Ortadoğudaki zengin ve soylu ailelerin sofralarında kullanıldığı bilinmektedir. 13. yüzyıla gelindiğinde Bizanslılar tarafından, daha sonra da İtalyanlar tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

 

Bıçak: Tam olarak ne zaman bulunduğu bilinmeyen bıçak, günümüz mutfağının ve lezzetli sofraların vazgeçilmezlerindendir. Tarihte masalarda kullanımından evvel savaşlarda silah olarak kullanılmaya başlanmıştır.

 

Mikrodalga Fırını Kim Buldu: 1945 yılında mucit Percy L. Spencer tarafından icat edilmiştir. Yiyeceklerin radyo dalgalarıyla ısıtılmasını sağlamaktadır. Yiyecekler, mikrodalga denilen radyo dalgalarıyla bombardımana tutulur ve moleküler bir titreşim meydana getirerek yiyeceklerin ısınmasını sağlar. Mikrodalga fırının kapağında yer alan metal teller, mikrodalgaların dışarı çıkarak insana zarar vermemesi için kullanılır.

 

Mekanik Saatin İcadı: MS. 999 yılında Gerbert, zamanı ölçmek için o zamana kadar görülmemiş yepyeni bir ürün geliştirdi. Fransız bir keşiş olan Gerbert daha sonra Papa olmuştur. Ağırlıklar kullanarak çalıştırdığı ilk mekanik saat, o günden bu güne pek çok defa değişikliğe uğramıştır.

 

Çamaşır Makinesini Kim İcat Etti: Çamaşır makinesi, 1906 yılında Ala Fischer tarafından geliştirilmiştir. İlk makinede yatay bir şekilde yerleştirilmiş metal bir tamburun içine çamaşırlar yerleştirilmekteydi. Makinedeki tambur, elektrikle döndürülmekte ve sürekli suyla temas ettirilerek temizlenmiş olmaktaydı. Kurutucusu olan ilk çamaşır makinesi de 1924 yılında geliştirilmiştir.

 

Bulaşık Makinesini Kim Buldu: A. Cockran adlı mucit bir kadın, tarihteki ilk elektrikle çalışan bulaşık makinesini 1889 yılında bulmuştur. Makinenin sistemi oldukça basitti. Bulaşıkların üzerine suyu eşit dağıtmaya yarayan bir fiskiye vasıtasıyla yıkama yapabilmekteydi.

 

Elektrikli Buzdolabının İcadı: 1877 yılında Karl Linde, ilk elektrikli buzdolabını geliştirmiştir. Yiyeceklerin bozulmadan korunabileceği bir ortamın soğuk olması şartı, ilk kez Karl Linde tarafından yapay olarak gerçekleştirilmiştir. Linde’nin ilk üretmiş olduğu buzdolabında, yüyecek alanının arkasına metil ether adındaki patlayıcı özelliğe sahip bir gaz pompalanmaktaydı. Buzdolaplarında freon gazının kullanılması Carl Munters ve Balzer Von Platen tarafından gerçekleştirilmiştir.

 

Ütü Masası: Afrikalı bir kadın olan Sarah Boone, yaptığı ütüden istediği verimi alamamaktaydı. 1892 yılında bu yakınmaları onun kendisi için bir ütü masası geliştirmesine imkan sağladı. Bu sayede de ilk ütü masası bulunmuş oldu.

 

Elektrikli Süpürgenin İcadı: Hubert Booth adındaki mucit tarafından 1901 yılında bulunmuştur. Booth’un yaptığı elektrikli süpürge çok büyüktü ve ancak atlı bir arabayla çekilebiliyordu. Buna rağmen süpürge çok İyİ bir performansa sahipti. Hatta İngiltere kralı VIII. Edward taç giyme töreninin yapılacağı salonu bu süpürgeyle temizletmiştir.

 

Dikiş Makinesinin İcadı: İlk dikiş makinesi, 1830 yılında Barthelemy Thimonnier tarafından geliştirilmiştir. İlk dikiş makinesinde ayakla döndürülen bir tekerlek sayesinde iğne kalkıp inmekteydi. O dönemde birçok terzi işini kaybetme korkusuyla, 80 kadar dikiş makinesini tahrip etmiştir.

 

Fermuarın İcadı: İlk fermuarı kimin icat ettiğini söylemek biraz zor olmakla birlikte, bu konuda en önemli katkı W.L. Hudson tarafından 1893 yılında yapılmıştır. İlk fermuarların hayatımıza girmesi bir hayli vakit almıştır aslında. Çünkü ilk fermuarların görüntüsü çok korkunçtu ve birçok firma bu ürünü yapmak istememişti. Bugün ise, fermuar neredeyse hayatımızın her alanında karşımıza çıkan en yararlı ürünlerden biri olmuştur.

Post Views: 350

Yorum Yap
0 Yorum yapan