Dünyanın En Mutlu Ülkeleri Hangileri?

Dünyanın En Mutlu Ülkeleri Hangileri?


OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü),dünyanın en mutlu ülkeleri araştırması yapmış oldu. Sizce Türkiye kaçıncı sırada? İlk 10’da hangi ülkeler var? İşte dünyanın en mutlu ülkeleri.

 

Avustralya

24 milyon nüfusuyla Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus içinde olan Avustralya, OECD’nin hazırladığı “mutluluk endeksi”nde 10. sırada içeriyor. Avustralya’nın dünyanın en mutlu ülkeleri içinde yer almasında en güvenli ülkeler içinde bulunmasının da tesiri olmuş olmalı. 3 yıl bilimsel niteliği olan eğitim sonrası oturma iznine müracaat hakkı sunan ülke, görkemli olan iklimi ile coğrafi olarak da önde gidiyor.

İsveç

1974’te anneye özel doğum izninin yerine ebeveynlik iznini getiren ilk ülke olan İsveç; toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, 5 haftalık senelik izinler, devlet destekli para yardımları ve yeşil doğasıyla oldukca mutlu.

Yeni Zelanda

Dünyanın en berrak sularına ev sahipliği icra eden; yağmur ormanları, volkanları, fiyortları, dağları, mağara ve buzulları ile birçok doğa harikasını barındıran Yeni Zelanda, en mutlu 8. ülke. Yeni Zelanda, bayanlara oy kullanma hakkı veren ilk ülke unvanını taşıyor.

 

Kanada

Doğayla iç içe olan çağıl şehirleri; eğitimli, çağıl, güler yüzlü iyi insanları; organik güzellikleri; devamlı gelişim gösteren ekonomiye sahip olmasıyla dünyanın en yaşanılır ülkeleri sıralamasında yerini almıştır. Dünyanın en mutlu ülkeleri içinde ilk 10’da yer alması da doğaldır.

 

Hollanda

Unicef’in yapmış olduğu araştırma, Hollandalı evlatların dünyanın en mutlu evlatları bulunduğunu ortaya koymuştur. Hollanda’da yetişkinler de minimum çocuklar kadar mutlu. O şekilde ki mutlu ülkeler sıralamasında 6. sırada içeriyor. Dünyanın en mutlu ergenlerini yetiştiren Hollanda, kişi başına düşen gelirde üst sıralarda içeriyor. Hollanda, vatandaşlarına sunmuş olduğu imkânlar ile onları mutlu ediyor.

 

İsviçre

Çikolatanın organik antidepresan olması, İsviçre’nin de en kaliteli çikolataları üreten ve tüketen ülke olması, İsviçre’nin mutlu ülkeler sıralamasında ilk 5’te yer almasına açıklık getiriyor. Bankacılık sektörünün kalbi olan ülke; emek harcama şartları, eğitim kalitesi, sıhhat sistemi, bilime olan katkısı, yaşam kalitesi ve refah seviyesi ile vatandaşlarını mutlu ediyor.

 

İzlanda

Avrupa’nın en büyük buzulu Jökulsárlón’a ev sahipliği yapmakla beraber volkanik bir ada üstüne kurulmuş olan ateş ve buz ülkesi İzlanda, ekonomisini süratli şekilde geliştirmiş ve refah seviyesini iyice yukarılara çekmiştir.

 

Danimarka

Yüksek vergilerin tamamının, insanların refah seviyesini artıracak toplumsal güvenlik, sıhhat, emeklilik benzer biçimde alanlarda kullanıldığı Danimarka; ılıman iklimi, gelişmiş karma ekonomisi, kültürü ve toplumsal yaşantısı, büyüleyici mimarisiyle senelerdir dünyanın en mutlu ülkeleri sıralaması yapıldığında ilk 10’da içeriyor.

 

Norveç

Dünyanın en pahalı benzininin Norveç’te bulunması bile Norveç halkının mutluluğuna engel olamıyor. Müebbet hapis cezasını 1971’de kaldıran Norveç, özgürlüğün doruk noktasına ulaşmış olduğu ülkelerden biri. Mahalli ve kısa süreli gıdada lider ülke konumundaki ülke, masallardan fırlamış benzer biçimde duran mimari yapıları ve muhteşem manzarasıyla refah arayanların ziyaret etmesi ihtiyaç duyulan ülkeler listesinin başını çekiyor.

 

Dünyanın En Mutlu Ülkesi Finlandiya

Dünyanın en mutlu insanları, Finlandiya’da yaşıyor. Finlandiya’yı en mutlu ülke icra eden pek oldukca sebep var: ABD’li belgeselcilerin bile özendiği eğitim sistemi, devasa kütüphaneleri, tertemiz sokakları, geyikleri, çilekleri, ahşap evleri, görkemli bir coğrafyaya sahip olması.

Netice olarak

Mutluluğun formülü kim bilir toplumsal devlet anlayışıdır. Bu sebeple listedeki İskandinav ülkelerinin en büyük mutluluk deposu vergilerin insanoğlu için fayda sağlamaya yönelik olarak kullanılması.

Post Views: 567

Yorum Yap
0 Yorum yapan