Domain Geçmişi Nasıl Öğrenilir Domain History

Domain Geçmişi Nasıl Öğrenilir Domain History


Web sitesi kurarken alan adını belirlemek oldukça zor bir iştir. Jenerik bir domain bulmak, bu domain adresinin daha önceki bir yayın hayatı var mı ve seo açısından bir zarar oluşturuyor mu bunlar en temel konulardan biridir. Sizlerle paylaşacağımız 2 yararlı site sayesinde , alan adının geçmişini detaylı olarak görebilirsiniz.

Domain ne kadar iyi ve jenerik olursa olsun, geçmişte arama motorlarından herhangi bir ceza aldıysa, hiçbir işinize yaramayacaktır. Ne kadar kaliteli içerik üretirseniz üretin çöp bir site olmaktan ileri gidemezsiniz. Domain, Backorder sürecinde her zaman Register firmaları bir adım daha öndedir. Buna sebep olarak geç güncellenen “Who is” kayıtları ve bu firmaların bu işi yapmasından dolayı anında “Register” sağlama imkanı gösterilebilir.

Şimdi domain geçmişini inceleme işlemine geçelim. Domain history checker ile kayıt geçmişini, Wayback machine ile yayın geçmişini görsel olarak görebilirsiniz.

Domain History Checker‘e giriş yapmak için http://whoisrequest.com/history/

İnternet Archive Wayback Machine giriş yapmak için http://wayback.archive.org/

Wayback machine websitesine giriş yaptıktan sonra domain adını yazıp “Browse history” seçeneğine tıklıyoruz ve incelemek istediğimiz aktif bir tarihi seçiyoruz.

Seçtiğiniz tarih’te sitenin nasıl bir görünüme sahip olduğunu görebilirsiniz. Bu işlem için internet sitesinin online olması şart değildir.

Domain History Checker aracı ile, domain adınız yazıp, domain kayıt tarihleri ve yönlendirilmiş nameserver kayıtlarını görebilirsiniz.

Alan adını satın almadan önce bu online araçları kullanarak kontrolleri yapmanızı öneririz. İşlem hakkında yorumlarınızı iletebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan