Doğru Alan Adı Seçimi ve SEO′ya Etkisi

Doğru Alan Adı Seçimi ve SEO′ya Etkisi

Bir web sitesi açmaya karar verildiğinde alan adına karar vermek ilk yapılması gereken şey. İşletmeniz olsun veya olmasın sitenizin görünür olmasını ve trafik çekmesini istersiniz.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) ve pazarlama yöntemleriniz, seçeceğiniz alan adı ile doğrudan alakalıdır. Bu yüzden doğru alan adı seçimi yapmak ilerideki süreçlere büyük katkısı olabilir.

Alan adı seçiminin SEO başarısına etkisi ne kadar olabilir?

Önceden SEO başarısına oldukça büyük katkısı olan ve sitelere getirisi büyük olan alan adı seçimi günümüzde etkisini azaltsa da hala etkili olmaya devam ediyor.

Siteniz için doğru alan adı seçiminin yapılabilmesi için SEO ile domain arasındaki bağlantıyı biraz inceleyelim.

Sitenin Odaklandığı Anahtar Kelimeleri Bulun Ancak Anahtar Kelime Her Şey Değildir

Algoritmalarını sürekli güncelleyen arama motorları eskiye göre günümüzde birçok kuralı değiştirdi. Bu değişimlerin olduğu süre içerisinde sıralamada üst sıralarda kalmaya devam eden siteleri de ödüllendirdi. Çünkü bu siteler diğer sitelere göre kullanıcıya odaklandıkları için güncellemelerden olumsuz etkilenmediler.

Sitenize trafik çekecek anahtar kelimeleri kullanmak önemlidir ancak anahtar kelimenin de her şey olmadığını bilmek gerekir.

Eskiden alan adında anahtar kelime geçirmek SEO başarısını oldukça fazla etkileyen bir unsurdu ve etkili bir SEO stratejisiydi. Bugün ise arama motorlarının güncellemelerinden dolayı en iyi SEO kriteri değildir.

En iyisi olmasa da anahtar kelimeyi domainde geçirmek google sıralama kriterlerinden biridir. Ancak web site yönetme sürecinde yeniyseniz domainden başka düşünülmesi gereken daha önemli konular olduğunu unutmayın.

Tabi bazı site sahiplerinin yanlış domain seçiminden dolayı ileride domain değiştirmek zorunda kalmalarında olduğu gibi sağlam başlamak ve başlangıçta doğru domain seçmek, ileride hem domain değiştirme kaynaklı SEO sorunlarından kurtulmanızı sağlar hem de daha oturaklı ve yolundan sapmayan bir site yapınız olmuş olur.

Alan Adı (Domain) ve SEO İlişkisi

Alan adları, sitenizin daha fazla trafik çekmesi için yapacağınız SEO stratejisinin sadece küçük bir parçasıdır. Doğru alan adı seçmek size bir günde başarı sağlamaz. Yanlış alan adı seçmek ise sizin SEO çalışmalarınızı yerle bir etmez. Önemli olan anahtar kelime değildir. Önemli olan sitenizi doğru açıklayan bir alan adı ismi seçmektir.

Markanızı Düşünün

Alan adınızı işletmenizin ismi ile doğru orantılı oluşturmanız, kullanıcıların internette sizi bulmalarını kolaylaştırması açısından önemlidir. Kullanıcılarınızı düşünün ve bilinirliğinizi arttıracak domain ismine karar verin.

Sitenizi daha kolay bulunabilir hale getirmeniz başarınız için çok önemlidir. Sitenizi paylaşan siteler siteler bu etkiyi daha fazla arttıracaktır.

Durumu Analiz Edin

Hedef kitlenize göre hareket edin. Domain ismi Google′a SEO konusunda etki etmesinden daha ziyade marka bilinirliği ve kullanıcı etkileşimi ile ilgilidir.

Siteler anahtar kelimeleri domainde geçirmelerinden dolayı arama motorları tarafından ödüllendirilmese de tam eşlemeli alan adı isminin sizin için önemli olmayacağı anlamına gelmez.

Hedef kitleniz için en doğrusunun ne olduğunu düşünün ve domain adı şirketinizin adı ile aynıysa veya marka bilinci oluşturuyorsa bu domaini kullanın.

Doğru Alan Adı Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Hem arama motorlarına hem kullanıcılara uygun ve anlaşılır alan adı seçimi için dikkat edeceğiniz birkaç unsur vardır. Bunlara dikkat etmeniz daha başarılı bir şekilde SERP′te yani arama motoru sonuç sayfasında sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olur.

  • Kısa tutun. Alan adının kısa olması insanların sizi daha kolay hatırlamasına ve bilinirliğinizi arttırmanızı sağlar. Üç ve daha daha fazla kelimenin bulunması okunabilirliği zorlaştırır.
  • Tire (-) işareti kullanmayın. Tire işareti kullanmak kullanıcının sitenizi hatırlamasını zorlaştırır. Tire işareti kullanmadan domain adının belirlenmesi ile birlikte kullanıcılar için hatırlanması, yazılması, anlaşılması ve başkalarına önerilmesini kolaylaşır. Bu da bilinirliğinizi arttırır.
  • Unutulmayın. Rakiplerinizin arasından sıyrılmak istiyorsanız unutulmaz ve kendinizi tanımlayan alan adı seçin. Ne kadar kolay hatırlanırsanız o kadar fazla tavsiye edilirsiniz. Bu da kullanıcılar tarafından sitenize tekrarlanan girişlerin artacağı ve sadık ziyaretçilerin daha kolay oluşacağı anlamına gelir.
  • Basit Kelimeler Kullanın. Yazılması zor ve yanlış anlaşılmaya müsait kelimeler tercih etmeniz insanların sizi bulmasını zorlaştırır. Markalaşmak istiyorsanız kısa ve öz kelimeler kullanın.
  • Eş Sesli Kelimelerden Uzak Durun. Yazılışı ve okunuşu aynı ancak birden fazla anlamı olan kelimeler kafa karıştırabilir. Bu yüzden bu kelimeleri kullanmamaya özen gösterin.
Yorum Yap
0 Yorum yapan