Docx dosyası nasıl açılır

Docx dosyası nasıl açılır


Kullanıcılar için Docx uzantılı dosyaların nasıl açıldığını anlatacağız. Docx yani word dosyalarını açmak için bilgisayarınızda Office yazılımlarının yüklü olması gerekmektedir. Eğer office yazılımları yüklü değilse, online editörler ile de bu işlemi yapabilirsiniz.

DOCX dosya uzantısı, 2007 ve 2010 sürümlerinde microsoft tarafından geliştirilen bir Word uzantısıdır. Office 2007 sürümüne kadar .doc uzantısını kullanıyordu. Eski sürümlerde .docx uzantısını açmak için çeşitli uyumluluk paketleri yüklemek gerekiyor. DOCX dosyasını açmak için bilgisayarınızda Microsoft Word 2007 veya daha sonraki sürümlerinin bulunması gerekiyor.

Bu ayrıntılı açıklamaları geçerek .Docx dosyalarını nasıl açacağınızı resimli olarak anlatalım.

.Docx nasıl açılır ?

Bilgisayarınızda Microsoft Office yazılımı yüklü ise; Dosyaya sağ tıklayıp “Birlikte aç > Microsoft Word” seçeneğini tıklayarak dosyayı açabilirsiniz. Eğer bu ekranda Word yazılımını görmüyorsanız “Varsayılan programı seç” seçeneğine tıklayın.

Birlikte aç ekranında Microsoft word yazılımı seçerek dosyayı açabilirsiniz. Eğer bu ekranda Word yazılımını göremiyorsanız aşağıdaki alternatif yöntemleri deneyiniz.

Mail servisleri üzerinden .Docx dosyalarını açma

.Docx dosyalarını açmanın en kolay yöntemi; Mail servislerini kullanmaktır.

Bu sayede bilgisayarınıza hiçbir yazılım yüklemeden dosyayı açabilirsiniz.

Yöntemi kullanmak için .Docx uzantılı dosyayı kendinize mail olarak atın. Gelen dosyaya tıklayıp “Önizle” seçeneğini kullanarak dosyayı görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Bulut servisleri ile .Docx dosyalarını açma

Diğer bir yöntem Google Drive, Dropbox gibi bulut servislerini kullanarak dosyayı açmaktır.

Açmak istediğiniz dosyayı yukarıda saydığımız bulut servislerinden birine yükleyin. Görselde örnek olarak Google bulut servisine dosyamızı yüklüyoruz.

Dosyayı açmak için sağ tıklayıp / birlikte aç / Google e-tablolar seçeneğini tıklayarak dosyanızı açabilirsiniz.

İşlem bu kadar! Bu yöntemleri takip ederek tüm Microsoft Office uzantılı dosyaları görüntüleyebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan