Disk Boot Failure Hatası Çözümü

Disk Boot Failure Hatası Çözümü


Merhaba arkadaşlar. Bilgisayar açılışında karşılaşılan ” Disk boot failure, insert system disk and press enter” hatasını gidermeniz için kullanabileceğiniz birkaç yöntemi sizlerle paylaşacağız.  Windows, işletim sistemini çalıştıracak bir disk göremediği zaman bu hatayla karşılaşabilirsiniz. Bu noktada önce sistemsel bir kontrol yaparak daha sonra yazılımsal kontrol ve testleri yapabiliriz. Ayarlarda veya diskinizde donanımsal bir sorun olabilir. Öncelikle aşağıdaki aşamaları takip ederek işlemleri yapmanızı öneririz.

Öncelikle Delete , F2 tuşlarına basarak Bios ekranına girmeniz gerekiyor. Master veya slave alanında hard diski görebiliyor muyuz kontrol etmeliyiz. Bu alanda diskinizin modelini görmeniz gerek.

Eğer bios ekranında diski göremiyorsanız öncelikle kablo bağlantılarını kontrol etmemiz gerekiyor.

Sata veya ide kablosu ve enerji girişinin takılı olduğuna emin olun. Bağlantıları kontrol ettikten sonra tekrar bios’a girerek diski kontrol edebilirsiniz. Data kablolarında herhangi bir sorun yoksa başka kablo ile test etmenizi öneririz. Cd rom kablonuzu diskinize takabilirsiniz.

Bunlar haricinde açılış sisteminde sorun olması durumunda bu tarz hatalarla karşılaşabilirsiniz. Diskiniz işletim sistemini boot edemezse diski görmediğini belirten bu hata ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda işletim sisteminizi tekrar kurmanız gerekebilir. Bios pilinizide kontrol etmekte fayda var. Bios pili bitmiş olan anakartlarda ayarları kaydedemediğiniz için diskinizi görmeyebilir.

Bu işlemler haricinde cdrom veya flash bellek gibi aygıtlar bilgisayarınızı takılıysa , bu cihazları çıkararak tekrar deneyiniz. Bilgisayarınız işletim sistemini, dısarıdan bağlı olan bir disk üzerinden başlatmaya çalışıyor olabilir. Sadece hard diskinizi takarak sistemi açmaya çalışabilirsiniz. Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10, Linux işletim sistemlerinin hepsinde bu yöntemler geçerlidir. İşlemleri yapmanıza rağmen sorun hala devam ediyorsa Hard diskiniz arızalıdır. Disk arızalı olduğundan emin olmak için başka bir hard disk takarak bios’ta bu diski görüp görmediğinizi kontrol edebilirsiniz. Detaylı bilgi veya sorularınız için yorum gönderebilirsiniz. Kolay gelsin.

Yorum Yap
0 Yorum yapan