Default Boot Device Missing Or Boot Failed Çözümü

Default Boot Device Missing Or Boot Failed Çözümü


Acer, Lenovo, Asus, Casper ve Hp laptoplarda çok sık karşılaşılan “Default Boot Device Missing Or Boot Failed” hatasını nasıl çözeceğinizi anlatacağız. Bilgisayarınız işletim sistemini çalıştırabilecek bir disk ile boot edilmezse bu hatayla karşılaşırsınız. Burada yapmamız gereken işlem bios ayarlarına girerek aşağıdaki ayarları yapmak olacaktır. Ayarları yaptıktan sonra hatayı gidermiş olacaksınız. Öncelikle bios ayarlarını nasıl düzenleyeceğimizi anlatalım.

Acer laptoplarda F2, Lenovo laptoplarda F2 , Hp laptoplarda f10 tuşuna basarak bios’a giriş yapıyoruz. Bazı model ve markalar’a göre butonlar değişmektedir.

Boot Mode : Legacy Support

Boot Priority: UEFI First

Usb Boot:  Enable olarak değiştirdikten sonra F10 tuşuna basarak ayarları kaydedip bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.

Bios ayarları laptop modeline göre değişebilir. Boot mode seçeneğini bulmaya çalışın.

Eğer hata hala devam ediyorsa bios ayarlarınızı Defaults yaparak deneyebilirsiniz. Ayarları varsayılan’a çekmek için Exit menüsü altında “Load optimal Defaults” menüsünü seçebilirsiniz. İşlemden sonra bilgisayar otomatik olarak yeniden başlayacaktır.

Yukarda bahsettiğimiz ayarlar birçok laptop modelinde farklılık gösterebilir. Ayarlar’ı uygularken sorun yaşarsanız laptop marka ve modelinizi yorum olarak bizler’e iletirseniz ayarlar konusunda yardımcı olabiliriz. Mümkünde hata ve bios ekran görüntüsünü gönderebilirsiniz. Bu işlemlerden sonra sorun çözülmüyorsa diskiniz arızalı olabilir veya işletim sistemi hasarlı olabilir. Sistemi yeniden kurmayı deneyerek kesin bir sonuca varabilirsiniz. Kolay gelsin.

Yorum Yap
0 Yorum yapan