CryptoLocker Dosya Virüsü Nasıl Temizlenir

CryptoLocker Dosya Virüsü Nasıl Temizlenir


Sahte TTNET Fatura Maili

Merhaba arkadaşlar. Son zamanlarda piyasada birçok CryptoLocker virüsü yayılmakta. Bu virüsler her zaman taktik değiştirerek ve kullanıcıları aldatmak için yöntem değiştirerek kullanıcıların karşısına çıkıyor. Ülkemizde özellikle TTNET kullanıcılarını hedef alan virüs, kullanıcılara sahte fatura bilgilendirme mailleri göndererek, bu maillerin içinde verilen bağlantılarla bilgisayarınıza virüslü dosyaları yüklüyorlar.

Bu tarz durumlarda tıkladığınız linklere , gelen maillerin uzantılarına ve indirdiğiniz programların kaynaklarına dikkat etmelisiniz. Özellikle gelen maillerde mail adreslerini kontrol etmelisiniz. Örneğin : info@ozengen.com adresinden e-posta geliyormus gibi info@ozengene.com adresinden mail alabilirsiniz. Korsanlar benzer domainler kullanarak virüs bilgisayarınıza yerleştirebilir.

Virüsün bulaştığı bilgisayarlarda dosyaların uzantısı .encrypted olarak değişiyor. Resim, müzik, office vb. dosyalarınız bu uzantıyla değiştiği için bu dosyaları açamıyorsunuz. Bunun haricinde taktığınız usb disklere veya network üzerindeki diğer cihazlara da bu yolla bulaşabiliyor.

Virüsü temizlemek için aşağıdaki yöntemleri adım adım uygulayabilirsiniz. Öncelikle sistem geri yüklemeyi kullanarak virüsten kurtulmaya çalışacağız.

Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır ?

Öncelikle Denetim Masasını açarak Kurtarma seçeneğine tıklıyoruz.

İleri butonuna basarak devam ediyoruz.

Bu ekranda sistem en son geri yükleme noktasını göreceksiniz. Eğer “Diğer geri yükleme noktalarını göster” kutucuğunu işaretlerseniz daha önceden oluşturulan yükleme noktalarını da görebilirsiniz.

Resimde kırmızı kara içerisine alınmış olan “Etkilene programları tara” butonuna tıklayarak. Sistem geri yükleme işleminden sonra silinecek olan programları ve sürücüleri görebilirsiniz. Bu şekilde hangi sistem geri yükleme noktasının sizin için daha uygun olacağını seçebilirsiniz.

Son butonuna tıkladıktan sonra gelen uyarı penceresine evet diyerek geri yükleme işleminin tamamlamasını bekleyerek işlemimizi bitiriyoruz.

Sistem geri yükleme başarılı olmadıysa aşağıdaki yazılımı deneyebilirsiniz.

Virüs tarama ve temizleme yazılımı

Kullanacağımız program Hitman Pro, bu yazılım ile buna benzer birçok virüsten kurtulabilirsiniz. Programın kullanımı oldukça basittir.

Aşağıdaki linke tıklayarak programı ücretsiz indirebilirsiniz.

Programı indirmek için Tıklayın

Programı kurduktan sonra otomatik olarak bilgisayarınızı tarayacak ve virüsleri ekranda listeleyecektir. Tarama bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak bu virüsleri de temizlemiş oluyoruz.

Eğer yöntemi kullanarak virüsten kurtulamadıysanız sitemizden uzaktan yardım talebinde bulunabilirsiniz. Talebiniz üzerine bilgisayarınıza bağlanarak virüsü temizlemenize yardımcı olabiliriz. Kolay gelsin arkadaşlar.

Yorum Yap
0 Yorum yapan