©Copyright işareti anlamı ve nasıl yapılır

©Copyright işareti anlamı ve nasıl yapılır


Copyright, yarattığınız şeyler üzerinde size sahiplik veren bir haktır. Telif hakkı simgesi veya telif hakkı işareti, ©,telif hakkı bildirimlerinde kullanılan semboldür. Bir resim, fotoğraf, şiir, roman ya da bir tasarım yaptıysanız, o ürüne sahip olursunuz ve bu mülkiyeti sizi garanti eden de telif hakkıdır. Telif hakkı yasasının vermiş olduğu mülkiyet, sahip olarak, yalnızca sizin sahip olduğunuz birçok hakla gelir.

  • Eseri çoğaltma hakkı
  • Benzer çalışmalar hazırlamak
  • Kopyaları dağıtmak
  • Çalışmayı herkese açık olarak sergilemek

Copyright işareti, Türkçe “Telif hakkı” kısaltma olarak da “Copr” olarak kullanılır. Kullanım şekli genellikle; işaret, eserin yayın yılı, telif hakkı sahibinin adı şeklindedir.

Örnek olarak: © 2019 Ozengen.com

Şeklinde kullanılabilir.

© ™ ℠ ® sembolleri nasıl yazılır ?

Bu sembolleri her yerde görmeye alışmamıza rağmen, çoğu insanın farklı kullanım ve uygulamalara sahip olduklarının farkında olmadıklarını fark ettik. Dahası, çoğu insan nasıl yazacağını bile bilmiyor. Bu nedenle, Trademark ™ , Registered® ve Copyright © sembollerinin yanı sıra bazı ek sembollerin nasıl kullanılacağı ve yazılacağı ile ilgili kısa bir kılavuz hazırladık.

Alt tuşuna basılı tutarak, istediğiniz sembolü rakam olarak kodlayın ve alt tuşundan elinizi çekin.

Alt + 0153 tm ™

Alt + 0174 r ®

Alt + 0169 c ©

Microsoft Office için iki ek seçeneğe sahibiz, en basit olanı ™, (r) veya © yazmanızdır ve otomatik düzeltme bunu halleder. Alternatif olarak, bu ve diğer sembolleri her zaman Ekle> Semboller seçeneğini kullanabilirsiniz.

C © sembolü uluslararası olarak tanınmaktadır ve bu güne kadar yaygın şekilde kullanılıyordu. Bununla birlikte, Bern sözleşmesine göre bu sembol anlamını yitirdi, çünkü koruma, telif sahiplerine otomatik olarak verildi. Yine de yazılı eserlerde aktif olarak kullanılmaktadır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan