Bozuk Winrar Dosyası Nasıl Onarılır

Bozuk Winrar Dosyası Nasıl Onarılır


Dosya sıkıştırma formatlarından en yaygın olan .rar dosyaları nasıl onarılır ? dosyalar kurtarılabilir mi ? resimli olarak anlatmaya çalışacağız. Dosyalar eksik kopyalandığı zaman veya internet bağlantınıza bağlı olarak veri kaybı yaşandığı durumlarda Winrar dosyalarında CRC hatası, Dosya bozuk gibi hatalar alabilirsiniz. Bu durumlarda winrar dosyalarını onararak verilerimizi kurtarabiliriz. Her zaman yüzde yüz veri kurtarma sağlamasa da en azından verileriniz bir kısmını bu sayede kullanabilir duruma getirebilirsiniz.

Dosyaları onarmak için 2 farklı yolu deneyebilirsiniz. Ekstra bir yazılım kullanarak ve Winrar’ın kendi onarma özelliğini kullanarak dosyalarımızı onarmayı deneyebiliriz.

Öncelikle kullanacağımız programın adı Advanced RAR Repair, programı indirmek için #Tıklayın

Advanced RAR Repair
Sürüm : 1.2
Boyut : 752 Kb
Kullanım İzni : Özellik Kısıtlamalı (Demo)
Dil : Ingilizce
İşletim Sistemi : Tüm Windows sürümleri

Programı indirip kurulumunu yaptıktan sonra “Repair” sekmesinde gerekli dosyaları seçin.

Select Rar file to be repaired: Onarmak istediğiniz Rar dosyasını seçin.

Repair and extract the items to directory: Onarılan dosyanın nereye kaydedileceğini seçin.

Dosyaları seçtikten sonra “Start Repair” seçeneğine tıklayarak onarma işlemini başlatabilirsiniz. Dosya boyutunuza göre onarma işleminin süresi uzayabilir. İşlemler tamamlandıktan sonra Log ekranından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Program ücretli olduğu için , çok önemli dosyalar için tercih edilmesi doğru olacaktır. Bunun haricindeki önemsiz dosyalar için Winrar onarma özelliğini kullanabilirsiniz. Winrar’da onarma işlemi için programı başlatın.

Onarmak istediğiniz arşiv dosyasını seçtikten sonra yukarıda bulunan menülerden “Onar” seçeneğine tıklayın. Dosyaların onarıldıktan sonra nereye kaydedileceğini seçtikten sonra işlemleri tamamlayabilirsiniz.

RAR Repair yazılımı bozuk rar dosyalarını neredeyse %90 oranında onarmaktadır fakat yazılım ücretli olduğu için çok fazla tercih edilmeyebilir. Kritik işlemler ve arşivler söz konusu olduğu zaman kesinlikle tercih edilmesi gereken bir yazılımdır. İşlemler hakkında sorularınızı iletebilirsiniz.

 

Yorum Yap
0 Yorum yapan