Bitlocker Nasıl Kaldırılır

Bitlocker Nasıl Kaldırılır


Daha önceki yazılarımızda Bitlocker hakkında birçok bilgi vermeye çalışmıştık. Bugün sizlere bitlocker nasıl kaldırılır? sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Bitlocker sürücü şifrelemeyi iptal etmek , kaldırmak için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.BitLocker iki yolla kapatılabilir: BitLocker devre dışı bırakılarak veya birimin şifresi çözülerek. BitLocker’ı devre dışı bıraktığınızda, sabit diskiniz hala şifrelidir ancak bilgisayarınız bilgileri okumak için sabit diskte depolanan düz metin biçimindeki bir şifre çözme anahtarını kullanır. Birimin şifresini çözdüğünüzde, sabit diskte bulunan her şeyin şifresi çözülür. BitLocker Sürücü Şifrelemesi özelliğinin devre dışı bırakılması, Windows’un yüklü olduğu sürücünün şifresi çözülmeden BitLocker korumasını kaldırmak için kullanılan geçici bir yöntemdir. Bilgisayarın temel giriş/çıkış sistemini (BIOS) veya başlangıç dosyalarını güncelleştirmeniz gerekiyorsa, BitLocker’ı devre dışı bırakın.

Bitlocker nasıl kaldırılır ?

Denetim MasasıTüm Denetim Masası ÖğeleriBitLocker Sürücü Şifrelemesi veya BitLocker özelliğini kullanmak istediğiniz diske sağ tıklayıp “Bitlocker’i Kapat” menülerini bitlocker’i kaldırabilirsiniz.

Bitlocker aktif olan disklerde “Bitlocker kapat” menüsünü göreceksiniz.

Kapatma işlemini yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı öneririz.

  • BitLocker Sürücü Şifrelemesi kullanarak sürücüleri şifreleme olanağı yalnızca Windows 7 Ultimate ve Enterprise sürümlerinde bulunmaktadır.

    Bir ekran okuyucu uygulaması kullanıyorsanız, Karşılama ekranından önce görüntülenen BitLocker PIN giriş ekranı veya BitLocker kurtarma ekranı gibi BitLocker ekranlarını duyamazsınız.

Windows Bitlocker harici bir yazılım kullanıyorsanız öncelikle bu yazılımlarda ayarları kontrol etmeniz gerekmektedir. Konu hakkında sorularızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan