Birebir Disk Nasıl Kopyalanır

Birebir Disk Nasıl Kopyalanır


Birebir disk kopyalama işlemi nasıl yapılır ? Hard disk değişimi yaptığımız zaman işletim sistemi kurmak, ayarları yapmak, driver’ları kurmak, yedeklerimizi atmak vs. birçok işlem yapmamız gerekir. Bu işlemler oldukça zaman almaktadır. Disk kopyalama (disk clone) işlemi ile bunların hiçbirine gerek kalmadan eski diskinizde bulunan bilgileri, yeni diskinize kolaylıkla kopyalayabilirsiniz. Yeni diskinizi takın , diski kopyalayın ve bilgisayarınızı kullanmaya devam edin.

Kopyalama işlemi için kullanabileğimiz birçok başarılı program bulunmakta. Bugün Ghost ve Acronis yazılımları ile kopyalama yapacağız.

İşleme başlamadan önce eski ve yeni hard diskimizi bilgisayarımıza fiziki olarak takmamız gerekiyor. Ghost veya acronis’i boot edebileceğiniz bir aygıta da ihtiyacımız var. Bu konu hakkında destek almak için sitemizdeki resimli anlatımlara arama yaparak ulaşabilirsiniz.

Ghost Disk to Disk

Bilgisayarımızı Ghost ile boot ediyoruz.

Local / Disk / To Disk seçeneklerini tıklıyoruz.

Açılan ekranda öncelikle “Kaynak” diskimizi yani kopyalamanın yapılacağı eski diskimizi seçiyoruz. Daha sonra kopyalanacak yeni diskimizi seçerek işlemi başlatabilirsiniz.İşlem tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı kapatıp, eski diskinizi sökebiliriniz.

Acronis Clone Disk

Bilgisayarımızı Acronis ile boot ediyoruz.

Home ekranında Clone Disk seçeneğine tıklayın.

Disk modu Automatic seçip devam edin.

Açılan ilk ekranda kaynak diskinizi ikinci ekranda kopyalanacak yeni diskinizi seçin.

Kopyalanacak diskteki bütün bilgilerin silineceğine dair bir uyarı mesajı alacaksınız, bu uyarı mesajına ok diyerek işleme devam edin. Son olarak diskinizin önceki ve sonraki halini gösteren bir ekranla karşılaşacaksınız eğer işlemlerde bir hata yoksa Proceed seçeneğine tıklayarak Clone başlatabilirsiniz.

NOT: Disk seçimlerinde çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Disk boyutlarından veya İd’lerinden diskleri ayırt edebilirsiniz. Yanlış seçim yapmanız halinde bütün bilgilerinizi silebileceğinizi unutmayın. Bilgisayarınızın enerjisini kesmeden disklerinizi çıkarıp takmayın. Bu işlem de diskinizin bozulmasına sebep olacaktır. Programların kullanımı hakkında sitemizdeki resimli anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sorularınızı bize iletmekten çekinmeyin.

Yorum Yap
0 Yorum yapan