Bilgisayar’ı otomatik kapatma nasıl yapılır

Bilgisayar’ı otomatik kapatma nasıl yapılır


Bilgisayarı otomatik olarak nasıl kapatabiliriz ? Bilgisayarımızı kullanırken bazı durumlarda işlemi bekleyemediğimiz anlar olabilir. Örneğin iş yerinde dosya indirmeyi başlatıp çıkmanız gerekebilir. Bu durumda bilgisayarınızı otomatik kapatmaya planlayarak, kapanmasını sağlayabilirsiniz. Otomatik kapatma işlemi için piyasada birçok programlar mevcut fakat biz bu işlemi programsız olarak yapacağız. Windows komut satırını kullanarak ,kapanma zamanı belirleyebilirsiniz.

Komutları kısayol menüsüne yazarak , komutların kısayol simgesini’de oluşturabilirsiniz. Şimdi işlemi nasıl yapacağımıza bakalım.

Otomatik kapatma nasıl yapılır ?

Masaüstüne sağ tıklayıp “Yeni / Kısayol” seçeneğine giriş yapın.

Kısayol öğesine komutumuzu yazıyoruz. Kapanma süremizi saniye olarak belirliyoruz. (Örneğin 1 saat 3600 saniyeye denk geliyor) son olarak kapanma esnasında ekranda göstermek istediğiniz bir not varsa bu alana yazabilirsiniz. Özellikle uzaktan bilgisayar kapatma gibi durumlarda bu özellik kullanılabilir. İleri diyerek kısayolumuzu oluşturuyoruz.

C:WindowsSystem32shutdown.exe -S -F -T 3600 -C “Bilgisayar 1 saat sonra kapatilacak ozengen.com”

Kapatma işlemini planlamak için oluşturduğunuz kısayola çift tıklayın.

Kısayola tıkladıktan sonra kapanma planlanacaktır. Sağ alt köşede bildirim ekranını görebilirsiniz. “Oturumunuz kapatılmak üzere” uyarısını gördükten 1 saat sonra bilgisayarınız kapatılacaktır.

Planlı kapanma işlemini iptal etmek için shutdown -a komutunu kullanabilirsiniz. Bu işlem içinde kısayol oluşturabilirsiniz veya Başlat/ Çalıştır’a cmd yazarak komutumuzu yazıp işlemi iptal edebilirsiniz. “Oturum kapatma iptal edildi” uyarısını göreceksiniz.

Windows shutdown işlemi için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

 -i Arayuz gösterme -l Oturum kapatma Log Off -s Kapatma -r Yeniden Başlatma -a Kapatma işlemi iptal -m Ağdaki başka bilgisayarı kapatma -c Kapatma eki , Not vs. -f Kapatmaya zorlama

Eğer herhangi bir komutla uğraşmadan küçük bir yazılım ile bu işi çözmek istiyorsanız, switch-Off yazılımı bu konuda oldukça pratik bir yazılımdır.

Yazılımı indirmek için tıklayın.

Yazılım ile bilgisayarınızın istediğiniz herhangi bir saatte kapatma , yeniden başlatma, uyku moduna geçme gibi işlemleri yapmasını sağlayabilirsiniz. Programın portable sürümü 57 Kb, oldukça küçük ve işlevsel bir yazılımdır.

İşlemi gerçekleştirirken hata ile karşılaşan kullanıcılar yorum atarsa yardımcı olabiliriz. Sorularınızı yorum ile bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan