Bilgisayarda Son Açılan Programları Görme

Bilgisayarda Son Açılan Programları Görme


Windows xp, Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemlerinde son açılan programları görmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Son açılan programları görmek ne işe yarar ? Bazı işletmelerde bilgisayarda kullanılan programları takip etmek , özel yazılımlarda son çalışan exeleri takip etmek gibi birçok durumda bu işlem gerekli olabilir. Bu tarz bilgiler birçok kullanıcı tarafından bilinmediği için kimse bu alanları temizlemez ve program loglarına istediğiniz zaman bu alanlardan ulaşabilirsiniz.

Başlat menüsünde En son açılan programları göster menüsünü kullanarak belli yazılımları görebilirsiniz fakat anlatacağımız yöntem ile bilgisayarda çalışan tüm exe’leri kontrol edebilirsiniz.

Öncelikle aşağıdaki yolu takip ederek Prefetch klasörüne giriş yapıyoruz.

C:WindowsPrefetch

Giriş yaptıktan sonra dosyaları tarihe göre listeleyin. Yukarda son açtığınız programları görebilirsiniz. Eğer yazılım ismine göre arama yapmak istiyorsanız aynı klasör içinde bulunan Layout.ini dosyasını açın.

Layout.ini dosyasında program ismine göre arama yapabilirsiniz. Örneğin ; Mozilla firefox yazılımını çalıştıran exe firefox.exe’dir. CTRL+ F tuş kombinasyonunu kullanarak arama yapabilirsiniz. Eğer yazılım bilgisayarda kullanıldıysa arama sonuçlarında listelenecektir.

Bunun haricinde adres çubuğuna %APPDATA%MicrosoftWindows yazarak son kullanılan öğeler menüsünden de son ziyaret edilen içerikleri görebilirsiniz. Bu iki yöntem arasındaki fark, ilk yöntemle detaylı arama yapabilir ve bütün yazılımları kontrol edebilirsiniz. Son yöntemle yazılımlar yerine daha çok dökümanları takip etme işlemi daha kolay yapılabilir. Bilgisayarınızın loglarını temizlemek istiyorsanız Prefetch klasörüne giriş yaparak dosyaların tamamını silmelisiniz. Dosyaları silmek bilgisayarınıza herhangi bir zarar vermeyecektir. Gereksiz klasörleri temizlemek için ve diskinizde alan boşaltmak için işlemi yapabilirsiniz. Bu klasörler haricinde loglarınızı takip edebileceğiniz birçok özellik vardır. Bu konuları zamanla sitemizde açıklamaya çalışacağız. Sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan