Bilgisayar Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir

Bilgisayar Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir


Merhaba arkadaşlar. Bilgisayar ve elektronik cihazların performansını düşüren en önemli etken sıcaklıktır. Temel bilgisayar parçalarında birçok nedenden kaynaklı olarak ısınmalar ortaya çıkmaktadır. Bu donanımların ısınması sonucunda bilgisayarınız oldukça yavaşlar ve ciddi performans sorunları yaşarsınız. Isınmanın en önemli sebepleri; bilgisayarınızın havalandırma sisteminde sorun olması veya yetersiz kalmasıdır.

Donanımların belirli bir sıcaklık kapasitesi vardır. Bu değerlerin sınırına yaklaştığı zaman bilgisayarınızı neredeyse kullanamazsınız. Bu kapasiteyi aşması durumunda, bilgisayarınızda kapanma ve resetleme gibi durumlar ortaya çıkabilir. Tabi her kapanma ve resetleme sıcaklıktan kaynaklı değildir. Bunun farklı nedenleri olabilir. Bu durumu en iyi tespit etmeniz en önemli yolu “Sıcaklık kontrol” yazılımları ile donanımların değerlerini kontrol etmektir.

Kullanacağımız programın adı: CPUUID HWMonitor. Programı, aşağıdaki linki kullanarak ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

CPUID HWMonitor Pro,sistem sıcaklığı voltaj fan hızı vb. bir çok donanımı izleyip hakkında detaylı bilgilere sahip olacaksınız sabit disk kontrolü sıcaklık değerini görebilirsiniz..

İNDİR: HwMonitör

Oldukça küçük bir yazılım olduğu için hızlı bir şekilde indirebilirsiniz. Programı indirip kurduktan sonra çift tıklayıp çalıştırıyoruz. Örneğin işlemci sekmesi altında işlemci sıcaklığımızın 61 °C olduğunu görebilirsiniz. Maximum olması gereken değeri “Max” 74°C sekmesi altında görebilirsiniz.

HWMonitor PC sistemleri sağlıklı çalışmasını sağlayan sensör ,donanım izleme programı özellikleri:

  • CPU sıcaklık, voltage, güç tüketimi ve kullanım takibi
  • Anakart voltage, sıcaklık ve fan hızı takibi.
  • GPU voltage, sıcaklık yükleme takibi
  • HDD sıcaklık takip.
Yorum Yap
0 Yorum yapan