Beğeni – Takipçi Sayıları Neden Düşer

Beğeni – Takipçi Sayıları Neden Düşer


Merhaba arkadaşlar. Son zamanlarda sosyal medya hesaplarında beğeni , takip düşüşleriyle alakalı birçok sorular almaktayız. Bugün bu konuda sizler’e bilgiler vermeye çalışacağız. Facebook, Twitter , İnstagram, Google+, Tumblr vb. Sosyal mecralarda en çok önem verilen konulardan biri de gerçek ve aktif kullanıcıya sahip olmaktır. Twitter’da son yapılan açıklamaya göre neredeyse 1 milyon sahte hesap olduğu bilinmektedir.

Konu hakkında Facebook tarafından yapılan açıklama; “Facebook’ta insanların gerçek kimliklerini kullanması son derece önemlidir, dolayısıyla biz de Sayfanızı beğenen kişilerin gerçek insanlar olduğundan emin olmak için büyük çaba sarf ediyoruz. Ayrıca bazı Sayfaların hedef kitlelerini yalnızca yetişkinlere yönelik olarak kısıtlamalarını zorunlu tutuyoruz. Sayfanızı beğenen kişi sayısı son zamanlarda aniden düştüyse, bunun sebebi ele geçirilmiş, yaşı tutmayan veya aktif olmayan hesapları Sayfanızı beğenenlerin arasından çıkarmış olmamız olabilir.”

Takipçi – beğeni sayılarının düşmesi konusunu belirli başlıklar altında inceleyebiliriz.

  • Sahte beğeni- takipçi satın almak
  • Aktif olmayan kullanıcılar
  • Rahatsız edici ve ilgisiz içerik paylaşımı

Sahte ve Aktif olmayan hesaplar

Twitter: Son güncelleme ile yaklaşık 600 bin sahte hesabın kapatıldığı açıklandı.

Facebook: Mayıs ayından itibaren uzun süre aktif olmayan ve sahte hesap şüphesi taşıyan hesapların beğenilerini kaldırdıklarını açıklayan Facebook’ta, sayfalar yüksek sayıda beğeni düşüleri yaşadı.

İnstagram: Geçtiğimiz aydan itibaren hesap temizliğine başlayan instagram’da yakın zamanda gönderisi olmayan hesaplar’ın takipleri kaldırılacak.

Google+ : Sosyal mecralarda neredeyse en temiz platform olan Google Plus’ta silinen sahte hesap sayıları diğer platformlar’a göre oldukça düşük durumda.

Beğeni – Takip satın almak

Piyasada oluşturulan sahte hesaplar ile neredeyse her platform için takipçi satılmaktadır. Hesap temizliği yapılırken bu tarz hesaplar silindiği için doğal olarak satın alınan bütün beğeniler silinmektedir. Bu tarz durumlarda çok ani takip ve beğeni düşüşleri yaşanmaktadır. Virüs’ler ile yapılan beğeniler’de kullanıcılar tarafından silindiği için bu tarz sayfa veya hesapların düşüş yaşaması çok normal görünüyor.

İlgisiz içerik paylaşımı

Yukardaki gerekçeler haricinde içerik paylaşımlarından dolayı düşüşler yaşanmaktadır. Özellikle Twitter hesaplarında çok fazla reklam yapılması kullanıcılar tarafından şikayet almaktadır. Reklam paylaşımları hesapların unfollow edilmesine neden olabilir.

Bunlar haricinde bilgisayarınıza paylaşan virüslerden dolayı sorun yaşıyor olabilirsiniz. Daha önceki yazılarımızda Sosyal medya hesaplarından virüsleri nasıl temizleyeceğinizi anlatmıştık. Sitemizde arama yaparak bu konular’a ulaşabilirsiniz. Konu hakkında yorum veya sorularınızı bizler’e iletebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan