Batak Oyunu Nasıl Oynanılır?

Batak Oyunu Nasıl Oynanılır?


Batak oyunu nasıl oynanılır, batak oyunu kaç kişiyle oynanılır, batak kaç kağıtla oynanılır sorusuna; Batak oyunu 4 kişi ile iskambil kağıtları ile oynan oyundur. Bu oyun 14 kağıtla oynanmaktadır. İhaleli ve ihalesi olmak üzere 2 ye ayrılır. Bu bunun yanında 3 kişi ile oynayabileceğiniz gömmeli batak vardır. Sizlerde batağın nasıl oynandığını öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını okumaya devam edebilirsiniz.

  • İhalesiz batak
  • İhaleli Batak
  • Gömmeli batak

İhalesiz batan nasıl oynanılır?

İhalesiz batağın diğer bir adı da “Koz Maça” dır. Yani bu oyunda kozunuzu maça dışında herhangi bir kağıda veremezsiniz. İsmi üzerinde olduğu gibi sadece maça kozu seçmelisiniz. Örnek olarak gösterilmek gerekirse elinizdeki iskambil kağıtların çoğunluğu sinek diyelim elinizde de as ve papaz maça var, sizin söyleyebileceğiniz minimum koz sayısı 2 dir.

Koz maçaların yanında karo, kupa, sinek kağıtlarından kazanabileceğinizi düşündüğünüz büyük rakamlı kağıtlar varsa ihalenizi yükseltebilirsiniz. Koz olarak 2 dediniz ama oyun sonunda 1 adet kazanmanız durumunda isminde de anlaşıldığı gibi beyan ettiğiniz koz kadar alamadığınız için batmış durumda olacaksınız. Bu oyunu ister tekli isterse de eşli olarak oynayabilirsiniz.

İhaleli batak nasıl oynanılır?

İhaleli batağın ihalesiz bataktan ayıran en büyük özelliği istediğiniz kozu seçebilmenizdir. Örnek olarak göstermek gerekirse; maça, karo, kupa ve sinek iskambil kağıtlarından istediğinizi koz olarak seçebilirsiniz.

Mesela, kağıtları dağıttınız elinizde sinek 6, karo 5, maça 2, kupa 1 adet kağıdınız bulunmaktadır. Buna göre koz olarak söyleyeceğiniz sinektir. Çünkü en fazla seçenek o iskambil oyununda olduğundan dolayı batma durumunuz söz konusu olmaz. Tabi ihale sizde kalır ve elinizdeki kozlar küçük rakamlardan oluşuyorsa batabilirsiniz.

Gömmeli Batak Nasıl Oynanılır?

Gömmeli batak, diğer oyunlara istinaden kimse olmadığı zamanlarda, oyuncu eksikliğinden dolayı oynan 3 kişilik bir oyundur. Peki bu oyun nasıl oynanılır.

Gömmeli batak 4 kişi oynuyormuş gibi kağıtlar dağıtılır, sonra 4. Oyuncu için dağıtılan kağıtlar ortaya atılır ve 3 kişiye eşit miktarda kağıt verilmiş olur. Gömmeli batak pek tercih edilen oyunlar arasında gösterilmemektedir. Pek heyecan vermemektedir. o yüzden batak oynayacağınız zaman oyunuzun heyecanlı bir şekilde geçmesi için 4. oyuncu bulundurmaya özen göstermenizde fayda vardır.

Bu oyunları oynarken illa cafe ve kahve ortamlarında bulunmanıza gerek yok. İster üyelik gerektirmeyen batak uygulamalarını telefona indirip botla oynamak, isterseniz de herhangi bir siteye üye olarak gerçek kişilerle oynayabilirsiniz. Bu tür sitelerde hem koz maça, hem ihaleli hemde gömmeli batak oyunu oynamanız mümkündür.

Yorum Yap
0 Yorum yapan