Bad Sector Nedir Nasıl Onarılır

Bad Sector Nedir Nasıl Onarılır


Bad Sector , hard disk bölümlerini okunamaz duruma getiren donanımsal hatalardır. Sorun, donanımsal olduğu için , herhangi bir yazılımsal müdahale ile düzeltilemez fakat geçici önlem olarak erişimi engellenebilir. Bu ve buna benzer tüm hatalar için Bad Sector diyebiliriz. Sorunun başlıca nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Uzun süreli kullanım sonrası, donanımsal yıpranmalar.
  • Disk çalışır durumda iken ani darbeler ve sarsıntılar.
  • Aşırı sıcak veya nemli ortamda çalışma.
  • Son olarak fabrikasyon kaynaklı üretim hataları.

Verilerimizin oldukça önemli olduğunu düşünürsek bu hataları gidermek veya tespit etmek için bazı adımları kullanabiliriz. Günümüzde diskler artık SSD ( katı disk) olarak geliştiğinden bu tarz sorunlar minimum’a indirilmiş durumdadır. Disk taraması yapmak için öncelikle aşağıdaki programı indiriyoruz.

Tıklayın

Programı indirdikten sonra kurulumunu yapıyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra masaüstünüze HD Tune Pro kısayolu eklenecektir. Bu kısayola tıklayarak programı çalıştırabilirsiniz.

Programı çalıştırdıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Start butonuna tıklayarak testi başlatabilirsiniz.

Butonun hemen altında bulunan Read ve Write menüleri yani okuma ve yazma anlamına gelen bu menülerle isminden de anlaşılacağı gibi. Okuma ve yazma testleri yapabilirsiniz. Hard diskiniz’de okuma esnasında sorun olmayabilir fakat yazma (dosya yazma) işlemlerinde sorun olabilir. Bu menüler sayesinde detaylı bir tarama yapabilirsiniz.

Test işlemi sırasında Benchmark ekranında veriler işlenmeye başlayacaktır. Diskinizin bütün boyutlarını test edecektir. Programda kullanacağınız alanlar şu anlama gelir;

Benchmark :Hard diskinizin hızını ölçer.

ınfo : Hard diskiniz ile ilgili detaylı bilgiyi bu menü sayesinde alablirsiniz.

Health : Hard diskinizdeki sorunları ve hataları size bildirir.

Error Scan : Hard diskinizde bulunan arızalı bölümleri ve Bad sector’leri bu alandan görebilirsiniz.

Programın başlıca menüleri bu şekildedir. Program hakkında sormak istediğiniz sorular varsa bizlere iletebilirsiniz. Programın oldukça basit bir arayüzü vardır. Performans ve arıza testlerinde olumlu sonuçlar vermektedir. Ayrıca Windows disk repair ve Chkdsk komutlarınıda kullanarak diskinizi onarmayı deneyebilirsiniz. Check disk komutları için sitemizde arama yapabilirsiniz. Hard disk hataları ve bilgi kurtarma hakkında sorularızı yorum olarak bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan