Backlink Nedir Backlink Zararlı mıdır

Backlink Nedir Backlink Zararlı mıdır


Backlink, bir sitenin farklı sitelerden aldığı linkleme sistemine verilen isimdir. Diğer adıyla sitelerin birbirine referans vermesi olarak da tanımlayabiliriz.

Backlink bir site için faydalı mıdır ? Zararlı mıdır ? bu konuda merak ettiğiniz soruları cevaplandırmaya çalışacağız. Farklı sitelerden link almanın birçok farklı yolu vardır. Sosyal İmleme, Dizinler, Wikipedia benzeri siteler, Dmoz, Footer, Tanıtım yazıları gibi birçok link alma yöntemi vardır. Temel olarak bu yöntemlere faydalı veya zararlı demek pek mümkün değil fakat konunun biraz içeriğine girdiğimiz zaman bunu daha net anlayabiliriz.

Google algoritmasının en çok sevdiği özellik, doğal gelişim göstermektir. Backlinkler ne kadar doğal oluşursa o kadar faydalıdır, bu yönde ne kadar menipülasyon amaçlı olursa da o kadar zararlıdır.  Sitelerin birbirine referans olması güzel birşeydir fakat Türkçe bir sitenin , ingilizce bir siteden referans alması pek akıl işi değil. Google tabiki bu kaynakların nereden geldiğini çok net bir şekilde algılayabilmektedir. Bu konuda Arama motorlarını aldattığımızı düşünmek en büyük hatalardan biridir. Özellikle penguen güncellemesinin algoritmanın bir parçası olması ile birlikte, bu siteler dönüşü olmayan bir düşüşe geçmiştir.

Türkiye‘de SEO konusunda en yanlış yaratılan algılardan biri de Backlink ne kadar çok olursa, o kadar iyi algısıdır. Durum hiçde öyle değil. Eskiden dilden dile dolaşan unsurlar tamamen değişmiştir ve artık eski etkiyi göstermemektedir. Dmoz dizini, gov,tr uzantılarından alınan backlinkler eskiden büyük fayda sağlamaktadır fakat artık çok önemi kalmamıştır.

Günümüzde fayda sağlayan Backlink yöntemleri aşağıdaki gibidir.

  • Aynı kategoride yayın yapan sitelerden alınan linkler.
  • Güncel ve özgün içerik giren kaliteli sitelerden alınan linkler,
  • Çok fazla link çıkışı bulunmayan siteler.
  • Doğal olarak gelişim gösteren ve arama motorları için güvenilir siteler.

Bunlar haricinde alınan Backlinkler sitenize yarardan çok zarar verecektir. Bu konuda manipülasyon yapmanın en kötü yanı, geri dönüşün oldukça zor olmasıdır. Siteniz bir günde birçok referans alabilir fakat bunun istikrarlı olarak devam etmesi gerekiyor. Siteniz ilk ay 20 link alırken diğer aylarda hiçbir gelişim göstermemesi veya bu linklerin bir süre sonra silinmesi de oldukça zararlı bir durumdur.

Temel olarak Backlink mantığı bu şekildedir. İlerleyen güncelerde bu konuları daha detaylı olarak ele almaya çalışacağız.

Yorum Yap
0 Yorum yapan