Az Kullanılan Klavye Tuşları

Az Kullanılan Klavye Tuşları


Merhaba arkadaşlar. Bilgisayar‘ımızı kullanırken çok sık kullandığımız tuşları hepimiz biliyoruz fakat çok az kullandığımız hatta neredeyse hiç kullanmadığımız tuşların ne işe yaradığını merak ettiniz mi ? Klavye’de birçok tuş neredeyse simgesi silinecek hal alırken, bazı tuşlar ilk günkü gibi tertemiz durmaktadır. Bu tuşları sizlerle paylaşacağız.

ALT

Alt tuşunun tek başına bir görevi yoktur. baska tuş kombinasyonlarıyla birlikte kullanılarak menüleri aktif etmeye yarar. Rakam kombinasyonu ile birlikte klavyede bazı simgelerin çıkarılması ve klasör seçeneklerine geçişte sıklıkla kullanılır.

Home

Sayfalarda satır başına geçmeye yarar. Shift tuşu ile birlikte kullanılırsa, seçme işlemide gerçekleştirilebilir. Mouse ile yapılabilecek seçme işlemini daha kolay yapmanızı sağlayabilir.

ALT Gr

Tuşlarda bulunan simge ve işaretleri yazmak için kullanılır. Alt tuşu gibi tek başına kullanılamaz. Özel karakterleri yazmak için Shift tuşu ile birlikte kullanılır. Son zamanlarda yapılan haberlerde tuşun klavyelerden kaldırılacağından bahsedilmektedir.

İNSERT – İns

Genellikle delete tuşunun yanında bulunan insert tuşu, karakterler arasına yazı yazarken önündeki yazıyı siler ve hatalı yazılarda kalan yazıları otomatik olarak silmek için kullanılır. Genellikle Outlook üzerinden çok fazla mail atan kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Türkçe olarak üzerine yaz diyebiliriz.

Page Up – Page Down

Ekranı bir sayfa yukarı çıkarmak veya bir sayfa aşağı indirmek için kullanılır.

End

End tuşu, sayfada imgesi en alta indirmek için kullanılır.

Print Screen

Print screen tuşu ekran görüntüsünü almanızı sağlar. Aslında az kullanılan tuşlar arasına tam olarak girmeyebilir. Birçok kullanıcı aktif olarak kullanmaktadır ve Windows işletim sistemi kullanıcıları tarafından çok fazla fayda sağlamaktadır.

Pause

Adından da anlaşılacağı gibi yapılan işlemleri durdurmaya yarar. Başka bir tuşa basana kadar durdurma işlemi devam eder. Özellikle bilgisayar açılışında veya bios ekranı geçişlerinde bilgileri okumak ve ekranı durdurmak için kullanılır.

 

Scrool Lock

Tuş imgeci kitlemenizi sağlar. Dökümanlarda yerinizi kaybetmemek için imgeci kilitleyerek kaldığınız yeri daha kolay takip etmenizi sağlar. Excel gibi yazılımlarda hücreyi kitlemeye de yarar.

 

Şimdilik aklımıza gelen tuşları listelemeye çalıştık. Bu tuşlar birçok alanda kullanımınızı kolaylaştırmaktadır. Bu tuşları kullanan kullanıcılar tabiki vardır fakat ortalama olarak kullanılmadığını düşünüyoruz. Bunlar haricinde bu tuşları hangi işlemlerde kullandığınızı yorum olarak göndererek bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan