Android Nasıl Yüklenir

Android Nasıl Yüklenir


2005 yılında , Google ve Open Handset tarafından geliştirilen ve şuan mobil cihazların en çok kullanılan işletim sistemi olan, Android nasıl yüklenir ? Android’te uygulama yüklemesi nasıl yapılır ? konularına değineceğiz. Bunun yanında sistem hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Günümüzde tablet , telefon ve bilgisayarlarda aktif olarak kullanılmaktadır. Yazılımın desteklediği uygulama uzantısı “.Apk“dır. 1 milyondan fazla uygulama , geniş bir geliştirici ağına sahip olduğunun en büyük göstergesidir.Geliştiriciler, ilk olarak aygıtı, Google’ın Java kütüphanesi aracılığıyla kontrol ederek Java dilinde yazmışlardır. Open Handset Alliance, 5 Kasım 2007‘de Android’i kurduğunu duyurmuştur ve ardından 34 adet donanım, yazılım ve telekom şirketi, mobil cihazlar için telif hakkı olmayan bir işletim sisteminin teknolojinin gelişimi için yararlı olduğu konusunda hemfikir olmuşlardır. Android, Linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş bir mobil işletim sistemidir. Android sisteminin kurulumu cihazlara göre farklılık göstermektedir fakat günümüzde bütün aygıtlarda kurulu olarak geldiğinden ekstra herhangi bir kurulum yapmaya gerek yoktur.

Android yüklemeleri yapmak için Google hesabına ihtiyacınız vardır. Google Play (eski adıyla Android Market), Google’ın Android için geliştirdiği bir paket yöneticisi ve elektronik medya dağıtım/satış platformudur. Müzik, film, kitap ve Android için uygulamalar ve oyunlar için çevrim içi satış hizmeti ve aynı zamanda bir de Cloud ortam oynatıcısı içerir. Mobil aygıtınızda portala giriş yaptıktan sonra yüklemek istediğiniz uygulamaya tıklayarak indirebilirsiniz.

Dışarıdan yükleme yapmak için; Telefonumuzun Ayarlar kısmından Uygulamalar kategorisine giriyoruz ve menüden “Bilinmeyen kaynaklar seçeneğini işaretleyip aktif hale getiriyoruz. ; Menü > Ayarlar > Güvenlik > Bilinmeyen kaynaklar) .apk uzantılı dosyaları telefonumuza yüklemek için Google Play‘den AppInstaller uygulamasını indirip yüklüyoruz. Telefonumuzu bilgisayara bağlayıp .apk uzantılı dosyayı telefona aktarıyoruz ve telefonumuzun bilgisayar ile ilişkisini kesiyoruz.

Market harici alanlardan .apk dosyaları indirmek ve yüklemek için dosyaları cihazınıza kopyalayıp , yüklemek isteidğiniz cihazdan dosyayı açarak yüklemeleri yapabilirsiniz. Eğer yükleme sırasında hata alıyorsanız android cihazınızda yabancı kaynakları yüklemeye izin ver seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. Google Play ve Android hakkında merak ettiğiniz tüm konular için sitemizde arama yapabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan