Altın Fiyatlarının Dalgalanmasından Tüketici Kar Edebilir mi?

Altın Fiyatlarının Dalgalanmasından Tüketici Kar Edebilir mi?

Son dönemlerde altın fiyatlarında hareketlilikler yaşayan piyasa birazda olsa toparlanmak için uğraşıyor. Altın fiyatlarının düşmesinden yararlanmak isteyen yatırımcı banka ve kuyumcular aracılığı ile yatırımlarını yapmak istiyor. Yatırımcı açısından bu pek de karlı bir alışveriş olmayacaktır. Kuyumcuların altın fiyatlarının hareketliliğinden yararlanmak istemeleri buna en büyük etken. Yatırım yapmak isteyen kişiler kuyumculara gittiklerinde kuyumcular sınırlı satış yapmayı tercih ettiği için ellerinde altın olmadığını söyleyerek yatırımcıların birçoğunu geri çevirmiş durumdalar. Bir başka sebep ise bankaların altın yatırımcısı için düzenlemiş olduğu altın hesaplarının alım- satım işlemleri esnasında yatırımcının zarara uğramasına neden olması.

Yatırımcı Bankalardan Şikâyetçi

Altın fiyatlarının hareketliliğinden faydalanmak isteyen küçük ya da büyük yatırımcı bankaların alım satım esnasında uyguladığı kesintiler nedeni ile kar edemediği gibi zarara uğramış bulunuyor. Bankaların müşteri hizmetleri ve web sitelerine şikâyetlerini ileten yatırımcılar dikkate alınmamak konusunda da ayrı bir mağduriyet yaşamaktalar. Tüketici haklarına durumlarını şikâyet olarak belirten altın yatırımcısı genel olarak aynı şeyden şikâyetçi, alım satım esnasında bankaların yüksek fiyattan satıp ölü fiyattan bozdurması. Yani arada bankaların altın yatırımcısına uyguladığı ‘’makas’’ yatırımcı üzerinde soğuk duş etkisi bırakıyor.

Altına Yatırım Yapmak Yanlış mıdır?

Özellikle geçtiğimiz 2016 yılının son aylarında dolardaki hareketlilik altın fiyatlarını çok etkilemişti. Ani yükselişler ve sert düşüşler yaşayan altın fiyatları yatırımcının kafasını karıştırırken iştah kabartan bir durumda oluşturmuştur. Altın ons fiyatları dolar kuruna göre hareketlendiği ve ülkemizde doların sallantıda olduğunu düşünürsek altın dikkatli olmayan yatırımcı için riskli bir yatırım aracı olabilir. Fakat, piyasayı sıkı takip eden yatırımcı açısından durum biraz daha farklı. Eğer yatarım yaparken iyi takip edebilirseniz zamanlama konusunda hata yapmazsanız altına yatırım yapmak size zarardan ziyade kar elde ettirecektir. Bir de altına yatırım yapma aracınızı doğru seçmelisiniz. Kuyumcular aracılığı ile yatırım yapmak isteyenler Kapalıçarşı’da fiyatları araştırıp ‘’mahalle esnafı’’ olarak bilinen kuyumcuları da es geçmemeli fiyatlar arasında epeyce farklılık olabilir. Bankalar aracılığı ile yatırım yapmak isteyenler bankaların altın hesapları için alım satımda uyguladığı faiz oranlarını iyi araştırıp bankalarını ona göre belirlemeliler. Altın fiyatları 2021 yılının ilk aylarında da Ortadoğu ve dünyadaki Covid-19 hareketlilik nedeni ile dalgalanma sürecine devam edecek gibi duruyor.

Yorum Yap
0 Yorum yapan