Akıllı Telefon Şarjı Nasıl Kullanılmalı

Akıllı Telefon Şarjı Nasıl Kullanılmalı


Akıllı telefonlar artık hayatımızda çok önemli bir yerde . Artık Şarj değeri az seviyelere inince insanları telaş alıyor. Telefon batarya süresini uzatmak ile ilgili birçok uygulamalar, teknikler , öneriler mevcut fakat asıl önemli olan kısımlardan biri de; Telefon bataryamızı doğru şarj ediyor muyuz ? Batarya’nızın daha uzun süre kullanımı için birçok yöntem uygulayabilirsiniz fakat en doğru olan batarya’mızı doğru bir şekilde kullanarak performans değerleriyle fazla oynamadan daha uzun gitmesini sağlamaktır. Şuan piyasada bulunan telefonların hepsi,  Şarj edilebilir lityum bazlı teknoloji kullanmaktadır. Bu standart batarya teknolojisini birçok farklı cihazda bulabilirsiniz. Lityum bataryalar, diğer cihazlarda ki lityum bazlı teknoloji ile benzer karakteristikler sunar. Diğer şarj edilebilir bataryalar gibi, bu bataryalarında sonunda değiştirilmesi gerekebilir.

Laptop ve Akıllı telefonlar için internette birçok öneri var fakat bunların çoğu bataryanızın ömrünü kısaltacaktır. Şarj uzatma ve batarya ömrünü korumak için uygulamalar’a gerek yoktur. Cihazınızın performansını düşürüp, batarya süresini uzatmak çok mantıklı bir işlem değildir.  Önemli olan cihazınızı ilk aldığınız andan itibaren sağlıklı kullanmak ve ömrünü uzatmak olacaktır.“Pilin dayanma süresi”, aygıtınızın bir sonraki şarja kadar çalışmaya devam ettiği süredir. “Pilin ömrü”, pilinizin değiştirilmesi gereken ana kadar geçen süredir. Pilinizin ömrünü uzatmak için aşağıdaki işlemlere dikkat etmelisiniz.

Telefonunuzu Şarj ederken dikkat etmeniz gerekenler;

Orjinal Şarj cihazı kullanın

Batarya ömrünü etkileyen en önemli faktör, şarj aletidir. Orjinal cihazın bozulması durumunda tekrar orjinal şarj cihazı almanız önerilir. Çok mecbur kalmadıkça başka modele ait şarj cihazı kullanılmamalıdır. Şarj cihazları birbirine benzese’de güç olarak farklı olabilir.

Şarj tamamen bitmeden şarj etmeyin

Şarj tamamen bitmeden cihazınızı şarja takmayın. Batarya zayıf uyarısı görmeden cihazın şarja takılması uzun vadede bataryanıza zarar verecektir.

Dolu batarya şarjda bekletilmemeli

%100 dolu olan bataryayı şarjda bırakmayın. Kullanıcılar genellikle gee yatarken cihazını şarjda bırakmaktadır. Bu durum hem cihazınıza hemde bataryanıza zarar vermektedir.

Şarjı yarıda bırakmayın

Şarj etme işlemi yarıda kaldığı durumlarda cihazın bataryası tamamen bitene kadar şarja takmayın.

Cihazınızı aşırı sıcakta bırakmayın

Aygıtınızı 32°C (90°F) sıcaklığın altındaki serin ve nemsiz bir ortama yerleştirin. Çok sıcak ortamda batarya zarar göreceğinden ömrü kısalacaktır. Ayrıca aygıtınızı altı aydan uzun bir süre boyunca saklamayı planlıyorsanız, altı ayda bir %50 pil seviyesine kadar şarj edin.

Bu uyarılara uymanız halinde batarya ömrünü ve batarya süresini arttırabilirsiniz. Bu işlemler bütün akıllı telefonlar için geçerlidir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan