Airties Modemlerde Site Engelleme Nasıl Yapılır

Airties Modemlerde Site Engelleme Nasıl Yapılır


Airties modemlerde websitesi , Url veya belirli anahtar kelimelerin geçtiği siteler nasıl engellenir resimli olarak paylaşacağız. Modeminizin firewall özelliklerini kullanarak güvenliğinizi istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Modem üzerinden internete erişimi olan tüm kullanıcıların veya sadece belirli ip aralığını kullanan kullanıcılara göre engellemeleri özelleştirebilirsiniz. Örneğin: Sizin kullandığınız bilgisayarda Facebook erişimini açıp, diğer tüm kullanıcılarda siteye girişi engelleyebilirsiniz. Özellikle, çocuklarının internet kullanımını filtrelemek isteyen aileler bu işlemleri yapabilir.

Birçok modemde Https:// protokolüne sahip siteleri engelleyemezken, Airties modemlerde bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Resimli anlatımımızı takip edebilirsiniz.

Airties site engelleme nasıl yapılır ?

http://192.168.2.1 adresini internet adres çubuğuna yazarak modem arayüzüne giriş yapıyoruz. Modem’inize özel bir yapılandırma yaptıysanız bu adres değişebilir.

Kullanıcı adı , şifre: admin – admin giriyoruz. Eğer bu şifre ile giremiyorsanız admin – ttnet  , admin , superonline deneyebilirsiniz. Hiçbiriyle giriş yapamıyorsanız , modemi resetlemeniz gerekebilir. Bu durumda tüm ayarları yeniden yapmanız gerekecektir.

Cihazınızın web ara yüzünde sol ana menüde FIREWALL / Erişim kontrolü tıklanır, Erişim kontrolünü etkinleştirip ayarları kaydedin. Daha sonra “Yeni” seçeneğinine tıklıyoruz.

Açılan ekranda bir kural adı belirliyoruz. Bu kural adını yapacağınız engellemeye göre isimlendirerek daha sonra da hatırlayabilirsiniz. “Yeni ip aralığı” seçeneğinden engelin uygulanacağı ip’leri seçerek ekle seçeneği ile tanımı yapabilirsiniz. “URL Filtreleri ile Engelle” seçeneğinide aktif hale getirin.

Örneğin: Kural adı: Facebook Engeli, ip aralığı 192.168.2.2 – 192.168.2.254 seçerseniz, tüm bilgisayarların için bir facebook engel kuralı tanımlamış olursunuz.

Cihazınızın web ara yüzünde sol ana menüde FIREWALL’a tıklayarak, alt menü olarak açılan “URL Filtreleri”  veya “Web filtreleri” bölümüne tıklayınız.

Açılan sayfada bir URL adresi ya da bir anahtar kelime belirleyebilirsiniz. Ayarları kaydettikten sonra , engellediğiniz siteye giriş testlerini yapabilirsiniz.

Ayarları adım adım uygulamanız halinde herhangi bir sorun olmayacaktır. Modeminizin model numarasına göre menülerde ufak farklılıklar olabilir fakat genel anlamda Airties modemlerde site engelleme mantığı görsellerdeki gibidir. Bu işlem hakkında veya başka bir konuda sorunuz varsa yorum atarak bizlere iletebilirsiniz. Airties site engelleme Resimli anlatım.

 

Yorum Yap
0 Yorum yapan