Aile Soyağacı Sorgulama | hangisi en iyi?

Aile Soyağacı Sorgulama | hangisi en iyi?


Soyağacı bir kişinin soyundan olan kişileri anlatan bir çizelgedir. Bu çizelgede kişinin anne ve babasından başlanarak, dedeleri ve dedelerinin anne ve babaları gibi birçok bilgi yer alır. Kaç çocukları olduğu, kimlerle evlenerek soyağacının nereye bağlandığına kadar öğrenebileceği bilgileri içermektedir.

Aile Soyağacı Sorgulama

E-Devlet üzerinden verilen hizmetlerde en çok ses getiren aile soyağacı sorgulama işlemi olmuştur. Bu işlem ile insanlar alt ve üst soy ağacını detayları ile görüp nereden göç ettikleri, büyük dedelerinin isimleri gibi birçok bilgiye ulaşabilmişlerdir. Herkes için dikkat çekici ve merak edilen bir konu olduğu için sorgulamanın başladığı tarihte E-Devlet sistemi donmuştur. Aile soyağacı sorgulama hizmeti E-Devlet üzerinden 8 Şubat 2018’de verilmeye başlanmıştır.

Aile Soyağacı Nasıl Sorgulanır?

Aile soyağacı sorgulama E-Devlet üzerinden verilmeye başlanan bir hizmettir. Milyonlarca vatandaş için merak uyandıran bu hizmeti neredeyse kullanmayan kişi kalmamış büyük yoğunluklara sebep olmuştur. Bu hizmeti alabilmek için öncelikle E-Devlete erişimin gerçeklemesi gerekir. E-Devlete girmek için şifresi bulunmayan kişilerin PTT’ye giderek şifre talep etmeleri gerekir. Bu şifre ile internet üzerinden E-Devlete giriş yapıp kimlik doğrulama yapılır. Ardından E-Devlet ana sayfası üzerinden arama sekmesine basılır. Bu sekmeye soyağacı yazıldığında, Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama sekmesi çıkar. Bu sekmeye tıkladıktan sonra soyağacınızda yaklaşık 4-5 kuşağın bilgilerini görme şansınız olur. Buradan isim, soy isim, doğum yeri, doğum ve ölüm tarihi, medeni durumları ve anne baba isimlerine ulaşılabilmektedir.

İçişleri bakanlığının sunduğu bu hizmeti yazdır seçeneğine tıklayarak dosyalama şansınız da bulunur. E-Devlet üzerinden açılan bu sayfayı sosyal medyada direk paylaşıp, favorilerinize de ekleyebilirsiniz.

Soyağacını Bilmenin Faydaları

Kişinin soyağacını bilip takip etmesi kimliğinin detaylarına erişmesini sağlar. Aslında nereden geldiği ya da göç ettiği, Türk vatandaşı olmadan önce soyundan kişilerin farklı bir etnik kökene sahip olup olmadığının detaylarına ulaşabilir. Aile soyağacı sorgulama herkes tarafından merak edilmese de birçok kişinin de ilgisini çeken bir konudur. Özellikle nereli olduğunu öğrenmek ve dedeleri ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen kişiler bu bilgiye erişim yapmak istemektedirler.

 

Post Views: 6.271

Yorum Yap
0 Yorum yapan