Ağ “Geçerli Bir ip Yapılandırmasına Sahip Değil” Çözümü

Ağ “Geçerli Bir ip Yapılandırmasına Sahip Değil” Çözümü


Windows 7 , Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemlerinde “Wifi Geçerli Bir ip Yapılandırmasına Sahip Değil” hatasıyla karşılaşıyorsanız, aşağıdaki işlemleri adım adım uygulayarak sorunu giderebilirsiniz.  Ağa bağlanmak istediğiniz cihazın farklı bir ip grubunda olması veya ağın gerektirdiği ip bloğuna girememesi durumunda bu ve buna benzer hatalar alabilirsiniz. Komut satırına yazacağımız birkça komutla sorunu giderebiliriz.

Başlat’a tıklayarak arama alanına cmd yazın. Komut satırını yönetici olarak çalıştırmak için sağ tıklayıp “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğine tıklayın. Aşağıdaki komutları sırası ile uygulayınız.

1 – netsh int ip reset a.txt (Komutunu yazip ENTER tusuna basiniz. Bazi bölümlerin sifirlandigini ve karsiliginda TAMAM yazdiginiz teyid ediniz.)

2 – netsh winsock reset (Komutunu yazip ENTER tusuna basiniz. Winsock katalogunun basariyla sifirlandigini teyid ediniz.)

3 – netsh winhttp reset proxy (Komutunu yazip ENTER tusuna basiniz.)

4 – netsh advfirewall reset (Komutunu yazip ENTER tusuna basiniz.)

5 – ipconfig /flushdns (Komutunu yazip ENTER tusuna basiniz.)

6 – Bilgisayarinizi yeniden baslatarak kontrol ediniz. Herhangi bir güvenlik yazılımı veya antivirüs kullanıyorsanız bu yazılımları kaldırarak tekrar deneyiniz. Modeminizden kaynaklı olarak bu hatayı alıyor olabilirsiniz. Bunun için modem’i resetlemeniz gerekebilir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan