ADSL Modem Port Nasıl Açılır

ADSL Modem Port Nasıl Açılır


Zyxel, Airties, Asus, S-link, Tp-link modemlerde port nasıl açılır ? konusuna değineceğiz. Port yönlendirmeler kullanacağımız , Network Address Translation (NAT) sağlayıcınız tarafından size sağlanan dış ip adresini , ortak olarak kullanmanızı sağlayan yönlendirmeleri yapan hizmettir.  Nat hizmeti’nin en çok kullanılan “Port yönlendirme” işlemi birçok modemde neredeyse aynı yöntemle kullanılmaktadır. Port yönlendirme ile global ip adresinizi, local bağlantınızda bulunan bir ip’nin portuna yönlendirebilirsiniz.

Yukardaki anlatım size biraz karışık geldiyse daha açıklayıcı anlatmaya çalışalım. İş yerimizde kamera izleme yazılımımız var ve bu yazılım aracılığıyla kameramızı uzaktan izlemek istiyoruz.

Servis sağlayıcımızın bize sağlamış olduğu ip adresi: 78.17.17.17. Kamera bağlantımızın kurulu olduğu cihazımız modemimizden 192.168.1.100 adresini almış. Burada port yönlendirmeyi kullanarak , dış ip adresimizi (78.17.17.17) local (192.168.1.100) adresimize yönlendirebiliriz ve bu sayede kamera görüntülerini dışardan takip edebiliriz.

 

İşlemin nasıl yapılacağını Tp-link ve Airties modemlerde anlatmaya çalışalım.

Tp-link modem port nasıl açılır ?

Modem arayüzümüze giriş yapıyoruz.

“Gelişmiş Ayarlar / NAT / Sanal Sunucu” yolunu takip ederek ilgili menüye giriş yapıyoruz.

Uygulama adı olarak, dilediğiniz adı yazabilirsiniz.

Protokol: ALL seçeneğini seçiyoruz.

Başlangıç ve Bitiş portu olarak, açmanız gereken portları yazın. Port bilgisi kullanmak istediğiniz uygulamaya göre değiştiğinden , kullanma kılavuzu veya ürün hakkında destek veren bir servisten bu bilgileri alabilirsiniz.

Yerel IP adresi: Yönlendirmek istediğiniz cihazın ip adresi. Bu bilgileri yazdıktan sonra “Kaydet” seçeneğine basarak yönlendirme işlemini tamamlayabilirsiniz.

 

Port’la ilgili detaylı bilgileri “Sanal sunucular” seçeneği altında detaylı bir şekilde görebilir ve düzenleyebilirsiniz.

 

Airties modemlerde port nasıl açılır ?

Arayüzümüze giriş yaptıktan sonra “NAT/ Port yönlendirme” seçeneğine giriş yapın.

 

Açılan pencerede Airties modem yerel ağınızda algıladığı istemcilerden ve tanımlı uygulamalardan seçerek listeye ekleyebilir, ya da uygulamayı , ulaşılacak istemcinin yerel IP adresini ve portları kendiniz yazarak ekleyebilirsiniz. Algı lanan yerel istemcilerden ve tanıml ı uygulamalardan seçmek için “Sistemdeki istemcilerden seç” yazılı alanda yerel ağınızdaki işlemciyi (IP adresi veya MAC adresiyle tanımlanan) ve “Mevcut uygulamalardan seç” yazılı alanda yönlendirmede tanımlamak istediğiniz uygulamayı seçerek “Ekle” butonuna tıklayınız. Port yönlendirmek için listedeki alanları kendiniz girerek de kural tanımlayabilirsiniz. Bunun için:

• Uygulama alanına tanımlayacağınız port yönlendirme kuralı için bir isim giriniz.

• Hedef IP Adresi alanına ağınızda Internet’ten ulaşılmak istenen bilgisayarın yerel IP adresini yazınız.

• Protokol Tipi olarak istenen uygulamanın kullandığı protokol TCP,UDP,TCP&UDP seçeneklerinden birini seçiniz (Uygulamanın kullandığı protokol kesin bilinmiyorsa TCP&UDP seçilmesi tavsiye edilir).

• WAN Portları alanına istenen uygulamanın kullandığı port numarasını giriniz

• Hedef LAN Portları alanına uygulamanın yerel ağda hangi portu kullanacağını giriniz (çoğunlukla gerçek port ile aynıdır).

• Bir tek port yerine bir dizi port yönlendirmede port aralığı belirtmek için araya tire (-) koyunuz.Örneğin 23 ile 80 portları arasındaki tüm portları yönlendirmek için bu bölüme 23-80 yazınız. Yukarıda açıklanan ayarları yaptıktan sonra Kaydet tuşuna basınız.

NOT: Portu açmanıza rağmen erişim sorunu yaşıyorsanız, modem Firewall ( Güvenlik duvarı) seçeneklerini kapatıp tekrar deneyebilirsiniz. Çalışırlığından emin olmak için cihazınıza uzaktan ping atabilirsiniz. İşlem hakkında sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz. Eklememizi istediğiniz bir modem markası varsa talebiniz ile bu modemlerin’de resimli anlatımını yazımıza ekleyebiliriz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan