“Ads By Plus” Virüsü Kaldırma Kesin Çözüm

“Ads By Plus” Virüsü Kaldırma Kesin Çözüm


Piyasada son zamanlarda giderek artan Ads By Plus reklam virüsünü aşağıdaki işlemleri yaparak kaldırabilirsiniz. Bu tarz zararlı yazılımlar sahte yazılım yüklemeleri veya ücretsiz programlar ile birlikte bilgisayarınıza bulaşmaktadır. Yazılım yüklendikten sonra açtığınız sitelerden bağımsız olarak reklamlarla karşılaşırsınız.

Ads By Plus virüsünde reklam konusu o kadar abartılmış durumda ki neredeyse sitenin her köşesinde bir reklamla karşılaşırsınız. Bu reklamlar yüzünden neredeyse tarayıcınız kullanılamaz hale gelir.

Virüsü silmek biraz uğraşlı bir işlem fakat sırasıyla yaptığınız zaman kesinlikle virüsten kurtulacaksınız.

Ads By Plus nasıl temizlenir ?

Öncelikle tarayıcınızda kaldıramadığınız eklentileri kaldırmak için aşağıdaki işlemi yapın.

Eklentiyi kaldırmak için kullanacağımız program IObit Unistaller , programı indirmek için Tıklayın

Program tıkla – çalıştır mantığıyla çalıştığı için herhangi bir yükleme yapmanıza gerek yoktur.

Programı çalıştırdıktan sonra Tarayıcı ekleri menüsünden Chrome seçin ve kaldıramadığınız eklentileri işaretleyerek Kaldır butonuna basın.

Kaldır butonuna bastıktan sonra eklentiyi kaldırmış olacaksınız. Eğer yöntem işe yaramazsa;

C:UsersKullanıcı adıAppDataLocalGoogleChromeUser DataDefaultExtensions

Yolunu takip ederek burada bulunan tüm klasörleri silin.

Eğer dosyayı göremiyorsanız gizli durumda olabilir. Klavyede ALT tuşuna basarak Araçlar / Klasör seçenekleri / Görünüm menüsü altında bulunan seçeneklerden

Gizli klasörleri Göster‘i işaretleyerek ve Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle (önerilen) işaretini kaldırın.

İşlemi yaptıktan sonra tekrar dosya yolunu takip ederek silmeyi deneyin.

Dosyayı sildikten sonra aşağıdaki işlemi yaparak Chrome ayarlarını sıfırlayın.

  1. Tarayıcı araç çubuğunda Chrome menüsünü   tıklayın.
  2. Ayarlar‘ı seçin.
  3. Gelişmiş ayarları göster‘i tıklayın ve “Tarayıcı ayarlarını sıfırlama” bölümünü bulun.
  4. Tarayıcı ayarlarını sıfırla‘yı tıklayın.
  5. Görüntülenen iletişim kutusunda Sıfırla‘yı tıklayın. Not: “Mevcut ayarlarınızı bildirerek Google Chrome’u daha iyi hale getirmemize yardımcı olun” onay kutusu seçildiğinde, Chrome ayarlarınız anonim olarak Google’a gönderilir. Bu ayarları bildirmeniz trendleri analiz etmemize ve gelecekte istenmeyen ayar değişikliklerini önleyecek çalışmalar yapabilmemize olanak sağlar.

Son olarak;

Bilgisayarımı açın ve dizin yolunun yazdığı yere C:UserskullanıcıadınızAppDataRoaming yazıp enterlayın, macwebtoise adında bir klasörü bulup silin.

C:WindowsSystem32 bu bölüme girerek GroupPolicy klasörünü bulup silin.

İşlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

www.ozengen.com

En son olarak Chrome’u açın ve ayarlar’a girin ve burada sayfanın ortasında altlarda yer alan Görünüm kısmının altında ki Ana Sayfa düğmesini göster’e tıklayın ve onun altında yer alan Yeni Sayfa Sekmesi Değiştir e tıklayın ve açılan pencerede netmahal/portalsepeti,adplus veya zorla açılan site için herhangi bir bilgi varsa silin. Ardından Chrome tarayıcısında adres girilen çubuğa chrome://extensions/ yazıp enterlayın, bu bölümde bilmediğiniz eklentileri/uzantıları silin gereksiz eklentiler aynı zamanda tarayıcının performansının düşük şekilde çalışmasına da neden olur. Ardından yine Ayarlar bölümünde Arama Motorlarını yönet kısmına geçerek varsayılan arama motorunuzu Google olarak değiştirin ve Başlangıç kısmında yer alan Belirli bir sayfayı veya sayfaları aç’ı işaretleyin.

İşlemlerden sonra tarayıcınız ilk günkü gibi tertemiz olacaktır. Birçok virüsü temizlemek için yukardaki yöntem geçerlidir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan