7z dosya uzantısı nedir nasıl açılır

7z dosya uzantısı nedir nasıl açılır


ZIP, RAR gibi sıkıştırılmış dosyalara çok fazla raslamışsınızdır. Sıkıştırılmış dosyalar genellikle bu uzantılara sahiptir. 7Z dosyaları, daha çok dosyayı ve klasörü tek bir küçük dosyaya toplayıp sıkıştırmasına olanak tanıyan bir uzantıdır. Oldukça populer bir yazılım olan 7-Zip sıkıştırma aracına özeldir.

7Z dosyası nedir?

7Z, ücretsiz, açık kaynaklı bir dosya sıkıştırma aracı olan 7-Zip kullanılarak oluşturulan arşivlenmiş bir dosya için kullanılan dosya uzantısıdır . 7Z, ZIP , RAR ve ISO gibi diğer arşivlenmiş formatlara benzer , ancak AES-256 şifrelemeyle birlikte daha yüksek bir sıkıştırma oranı sağlar.

7Z dosyaları, Internet’ten dosya göndermeyi ve indirmeyi kolaylaştırır ve arşivleme sırasında kullanılan yüksek sıkıştırma oranıyla sabit diskinizde yer açmanıza yardımcı olur. 7-Zip, piyasadaki en popüler sıkıştırma araçlarından biridir, ancak çoğu kişi daha özel 7Z dosyalarını kullanmak yerine ZIP dosyalarını açmak veya oluşturmak için kullanır. Bunun ana nedeni uyumluluktur. Hemen hemen her sistemde ZIP dosyalarını açmanın bir yolu vardır ve 7Z dosyalarını kullanmak insanların aslında 7-Zip ya da dosyalarla birlikte çalışmasını destekleyen başka bir üçüncü taraf uygulamasını yüklemeleri gerekmektedir.

7Z dosyasını nasıl açarım?

Çoğu işletim sistemi ZIP dosyalarıyla çalışmak için yerleşik bir yöntem olsa da, 7Z dosyaları için yerleşik bir yazılıma sahip değildir.

Windows kullanıyorsanız, aldığınız birini açmanın en iyi yolu ücretsiz, açık kaynaklı 7-Zip aracını kullanmaktır. Ayrıca, ZIP, ISO, RAR veya diğer sıkıştırma biçimleri için kullanıyor olsanız bile, Windows’ta en sevdiğimiz sıkıştırma aracı olur. Yazılımı indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

MacOS’ta Unarchiver , yazılımını kullanabilirsiniz.

7-Zip’i indirip yükledikten sonra açmak istediğiniz dosyaya gidin. Dosyayı sağ tıklayın, “7-Zip” alt menüsünün üzerine gelin ve ardından “Arşivi Aç” seçeneğine tıklayın. Hepsi bu kadar !

Hangi işletim sistemi kullanıyorsanız kullanın, 7Z dosyaları birçok üçüncü taraf yazılım seçeneğiyle veya çevrimiçi uygulamaları kullanarak çalıştırılabilir. Dosya sıkıştırma işlemleriniz için yazılım arıyorsanız bu uzantı işinizi fazlasıyla görecektir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan