4.5G Sonrası Kota Kullanımı Artar mı

4.5G Sonrası Kota Kullanımı Artar mı


4.5G geçişi yaklaştıkça, kullanıcılardan birçok sorular almaktayız. Daha önceki yazılarımızda merak edilen birçok konuya cevap vermeye çalışmıştık.Telefon uyum konularında: Telefonum 4.5 G Uyumlu mu ? Merak edilen bilgiler için: 4.5 G Hakkında Merak Edilen Herşey yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan biri’de 4.5G’ye geçtikten sonra kullandığım kota daha artar mı ? İnternet kullanım ücretlerinin oldukça yüksek olduğunu düşünürsek, gerçektende oldukça önemli bir konu haline geliyor. İnternet hızının eski bağlantıya göre neredeyse 10 katı daha yüksek olması, kota kullanımının’da aynı oranda artacağı gibi bir algı yaratıyor.

Daha fazla kota harcar mıyız ? Tabiki hayır. Daha hızlı internet kullanımı daha fazla kota kullanma anlamına gelmiyor.

Ortalama bir websitenin boyutu 50 veya 100 KB arasında değişmektedir. 4.5G sizin bu sayfayı görüntüleme hızınızı arttıracaktır. Örneğin: ozengen.com sitemizi 3G ile 10sn‘de açıyorken 4.5G ile 2 sn’de açıyor olmanız, her durumda 52 KB harcayacağınız anlamına gelmektedir.

Eğer burada saat olarak hesap yaparsak; durum tamamen değişmektedir. İnternet kullanımınız zamanla sınırlı değilse , yaptığınız işlem standart işlemlerse durum yukarda anlattığımız gibi. Ama eğer ben günde 1 saat internete giriyorum ve gezinebildiğim gibi geziniyorum diyorsanız, kotaları aşmaya hazır olun. Çünkü 3G ile 1 saatte yaptığınız işlem ve 4.5G ile 1 saatte yaptığınız işlem arasında ciddi bir fark olacaktır. Daha kısa sürede daha hızlı gezinme sağlayacağınız için burada kota açısından riskler oluşabilir.

Aşağıdaki bilgilerde sitemizin ana sayfasının boyutunu görebilirsiniz.

 

Sorunun cevabını mümkün olduğunca anlaşılır bir biçimde anlatmaya çalıştık. Bu durum tüm websiteleri için geçerlidir. Hızlı internet bağlantısının avantajları olduğu gibi dezavantajları da olacaktır mutlaka. Sayfa boyutları ve internette hangi kota sınırı ile neler yapılabilir diye merak ediyorsanız kota hakkında yazmış olduğumuz makalemizi okumanızı öneririz. Sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan