3G İnterneti En Hızlı Operatör Hangisi

3G İnterneti En Hızlı Operatör Hangisi


Akıllı telefon kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan biri de interneti en hızlı operatör hangisi ? Ülkemizde en yaygın kullanılan operatörler; Türkcell, Vodafone ve Avea’dır. İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte , bu operatörler arasında kısayasıya yarış başladı. Hepsi reklamlarda birbirinden hızlı olduğunu belirtiyor fakat gerçek bunun aksini söylüyor tabiki.

Bildiğiniz gibi yakın zamanda 4.5G ihalesi yapıldı. Yapılan ihale hakkında detayları “4.5G hakkında merak edilen herşey” yazımızda ulaşabilirsiniz. Şuan kullanmış olduğumuz 3G bağlantısı için ihaleler 2008’de yapılmıştı ve A Lisansı Türkcell, B lisansı Vodafone ve C lisansı Avea tarafından alınmıştı. Buda şu anlama geliyor:

Türkcell Maximum bağlantı hızı: 72 Mbps

Vodafone Maximum bağlantı hızı: 48 Mbps

Avea Maximum bağlantı hızı: 36 Mbps

Görüldüğü üzere, altyapı rakamlarının sonucuna baktığımız zaman Türkcell daha hızlı görünüyor fakat bunun yanında değerlendirmemiz gereken birçok önemli durum var. Bulunduğunuz şehir, bulunduğunuz alan, kullanım oranları gibi birçok koşul da internet bağlantı hızını çok etkilemektedir.

İstanbul’da farklı bölgelerde yapmış olduğumuz testlere göre “Vodafone” internet bağlantısı Türkcell’den çok daha hızlı görünüyor. Bunu kendinizde test edebilirsiniz. Bulunduğunuz bölgede Türkcell, Vodafone ve Avea hat kullanan kullanıcılar ile birlikte http://www.speedtest.net/ adresine giriş yaparak veya sitenin uygulamasını indirerek her 3 hatta’da internet bağlantısını test edebilirsiniz. Dediğimiz gibi bulunduğunuz bölgede hangi operatörün daha hızlı internet sunduğunu bu yöntem ile test edebilirsiniz.

Sonuç olarak yapılan testlere bakılırsa , internet hızı konusunda Türkcell ve Vodafone oldukça başarılı görülüyor. 4.5G hizmete girdikten sonra bu değerler nasıl olacak bekleyip göreceğiz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan