Sosyal Medya,

Snapchat, Instagram’a Karşı Yeni Bir Adım Daha Attı

PaylaşTweetle

İçindekiler

  • 1 Snapchat Pikachu Dönemini Başlatıyor

    • 1.1 Ben Super Pokemon’um
    • 1.2 Fakir ama Gururlu Snapchat

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 3 Dakika

Sosyal medyanın en çok kullanılan uygulamalarından biri olarak bilinirken, Instagram’ın özelliklerini bir bir kopyalamasının ardından yavaş yavaş geriye düşmeye başlayan Snapchat, özellikle Instagram hikayeler döneminden sonra ciddi bir düşüş dönemi içerisine girdi. Son olarak geçtiğimiz günlerde açıklanan yeni dönem raporlarında sadece 7.3 milyon yeni kullanıcı kazanabildiğinin açıklanmasıyla, yaşadığı düşüş ortaya çıkan uygulama yeniden yükseliş elde etmek içinde Instagram’a kaşı adımlar atmaya devam ediyor. Uygulamanın bu kez attığı adım ise yeni yüz filtreleri oldu. Pokemon Company grubu ve Snapchat arasında yapılan yeni anlaşma sonrasında uygulamaya yeni yüz filtrelerinin geldiği açıklandı.

Snapchat Pikachu Dönemini Başlatıyor

Sosyal medya devinin yeniden yükseliş yakalamak için attığı ilk adım, son dönemin en popüler alanlarına giriş yapmak oldu. Pokemon GO oyunuyla beraber yeniden gündeme gelen Pokemon efsanesinin popülaritesinden yararlanmak isteyen uygulama, Pokemon Company ile yaptığı anlaşma sonrasında ana karakter olan Pikachu karakterini yüz filtrelerine ekleyen Snapchat, ayrıca özel bir de animasyon ekleyerek yüz filtrelerini çok daha eğlenceli hale getirmeyi başarmış gibi gözüküyor.

Tam da Pokemon GO oyununun yıl dönümünün kutlanıldığı dönemlerde yapılan bu anlaşmayla beraber sosyal medya devinin yeniden ilgi çekme amacı barındırdığı kesin. Daha öncede uygulamanın 7.sezonu epey bir konuşulduğu için Game Of Thrones dizisinin yüz filtrelerini uygulama eklediği de açıklanmıştı.

Hatta dizinin ünlü oyuncuları da yüz filtrelerini kullanarak uygulamanın bir nevi reklamında etkili olmuştu. Atılan tüm bu yüz filtreleri adımları Snapchat uygulamasını eski konumuna getirir mi bilinmez ama Instagram’ın da benzeri bir adım hazırlığında olduğunu belirtelim. Daha önce yine uygulamanın bu özelliğini de kopyalayarak yüz filtrelerini hikayeler içerisinde sunan sosyal medya devi, tüm özelliklerde daha öne geçmeye başladı.

Pokemon anlaşmasından sonrada elde ettiğimiz bilgilere göre Instagram’da yüz filtreleri için yeni bir paket hazırlığı içerisine girdi. Tabii ki bu kez Instagram’ın çok daha farklı yüz filtreleri paketi sunacağını düşünüyoruz. Henüz bu güncellemenin ise yayın tarihi ise açıklanmış değil. Bunun için bir süre daha Instagram açıklamalarını takip etmek gerekiyor.

Ayrıca Snapchat kullanıcılarına bir hatırlatma daha yapalım. Pikachu yüz filtreleri şu an kullanımda fakat bu filtreler kalıcı olmayacak. Bir süre sonra yeni filtrelerin tekrar kullanıma kapanacağı, sınırlı süre için geçerli olduğu açıklandı. Bunu da ekstra bir strateji olarak görebiliriz.

Ben Super Pokemon’um

Sosyal medya uygulamaları arasındaki yarış giderek artmaya başladı. Sosyal medya uygulamalarının bu kadar çekişmeli bir yarışın içerisine girmesi söz konusu sosyal medya uygulamaları için birçok yeni özelliğin kullanıcılara sunulmasına da neden oldu. Son günlerde de bu nedenle birçok sosyal medya uygulaması ardı ardına yeni güncellemeler yayınlamaya başladı. Güncelleme furyasının en çok dikkat çeken uygulamalarından biri olan Instagram ise bu süreçte en fazla güncelleme alan uygulama olarak dikkat çekti. Tabi Instagram için yayınlanan bazı güncellemelerin rakip sosyal medya uygulamalarını geçmek için olduğunu da düşünürsek Instagram güncellemeleri için diğer sosyal medya uygulamalarından birçok esinti olduğunu da söyleyebiliriz.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Snapchat Kullanıcı Sayıları nı Arttırmaya Başladı

Son olarak Snapchat uygulamasında yer alan resimlerin hikayesi özelliğini güncelleme olarak getiren Instagram’ın söz konusu güncellemesi de büyük oranda beğeni toplamıştı. Snapchat uygulamasından alınan güncelleme sonrasında şimdi ise Facebook’un yine aynı sosyal medya uygulaması üzerinde kullanılan bir özelliği daha devreye sokacağı ortaya çıktı. Facebook tarafından yapılan güncelleme açıklamasıyla beraber şimdi de uygulamanın Snapchat uygulamasında kullanılan yüz değiştirme ve animasyon özelliğini devreye sokacağı açıklandı. Bu açıklamadan sonra ise söz konusu güncellemenin Instagram’a da dahil edilip edilmeyeceği de merak konusu oldu. Şuan için bu konuda bir açıklama yapılmasa da Instagram için de benzeri bir güncellemenin gelebileceğini belirtelim.

Fakir ama Gururlu Snapchat

Sosyal medyanın yeni sayılabilecek uygulamalarından biri olmasına karşın çok kısa bir süre içerisinde beklenenin çok daha üstünde bir ilgi görmeyi başarmış olan Snapchat uygulamasının sosyal medya dünyasındaki bu yükselişi diğer sosyal medya uygulamalarının da doğrudan ilgisini çekmişti. İlk etapta Facebook uygulaması Snapchat’in bu yükselişinden sonra uygulamayı satın almak istemiş fakat Snapchat bu teklifi kabul etmemişti. Bu haberlerin ardından ise Facebook, uygulamayı satın alamayınca uygulamanın özelliklerini kendi sosyal medya uygulamalarına eklemeye başlamıştı.

Bu noktada ilk güncellemelerde Instagram’a geldi. Öncelikle resimlerin hikayesi adı verilen özellik Instagram’a eklendi. Daha sonra ise resimlerin hikayesine ek olarak Snapchat yüz değiştirme özelliği ve animasyonlarda Instagram’a eklenmişti. Tüm bu geliştirmelerden sonra Instagram’ın nasıl bir ilgi göreceği de merak konusu olmuştu. Nitekim son açıklanan veriler Instagram’ın bu konuda aldığı güncellemelerin uygulamaya oldukça büyük bir artısı olduğu yönünde.

Son dönemde yapılan araştırmalara göre Instagram bu güncellemeleri aldıktan sonra kısa bir süre içerisinde binlerce yeni üye kazandı. Bunun dışında yeni özellikler Instagram’ın en çok kullanılan özellikleri oldu. Sadece 1 aylık bir süreçte resimlerin hikayesi özelliklerinin kullanımının günlük 100 bini aşması da bu durumun en büyük kanıtlarından birisi. Sadece bu rakamlar bile Instagram’ın Sanpchat’i geride bıraktığının da kanıtı. Yaşanan bu yarış sonrasında Instagram’ın bir sonraki hamlesinin neler içereceği ise merak konusu.

Snapchat, Instagram’a Karşı Yeni Bir Adım Daha Attı
4.5 (89.97%) 397 votes


Bir önceki yazımız olan Apple Instagram Hesabını Sonunda Açtı başlıklı makalemizde Apple Instagram, apple sosyal medya ve Instagram firmalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Ücretsiz Dene Instagram Takipçi Instagram Beğeni Instagram Yorum Video Görüntüleme IGTV Facebook Twitter Youtube